İzmirli İsmail Hakkı'da din-bilim ilişkisi
The relationship between religion and science according to Izmirli İsmail Hakkı
- Tez No: 930158
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İzmirli İsmail Hakkı, İslam düşüncesini modern bilim ve felsefe ile uzlaştırmayı amaçlayan önemli bir Osmanlı düşünürüdür. Onun temel yaklaşımı, İslam'ın rasyonel ve bilimsel temellerini vurgulayarak dini hurafelerden arındırmak ve çağdaş bir yapıya kavuşturmaktır. İzmirli, Batı felsefesi ve bilimsel gelişmeleri yakından takip etmiş, bu bilgiler ışığında İslam'ı yeniden yorumlamaya çalışmıştır. Bilimi, Tanrı'nın evrene koyduğu düzeni anlamanın bir yolu olarak görmüş ve din ile bilimin uyum içinde çalışmasının insanlığa daha ileri bir medeniyet sunacağını savunmuştur. Din ve bilimin birbirini tamamlayan unsurlar olduğunu düşünen İzmirli, İslam'ın modernleşmeye engel olmadığına, aksine bu sürece rehberlik edebileceğine inanmıştır. Eserlerinde kelam ve fıkıh alanlarına odaklanmış, İslam'ın temel kavramlarını modern bilimsel yöntemlerle yorumlama çabası içinde olmuştur. İzmirli, insanın manevi ihtiyaçlarını karşılayan din ile fiziksel dünyayı anlamayı hedefleyen bilimin uyum içinde çalışmasının önemini vurgulamış ve bu doğrultuda çalışmalar yapmıştır. Onun fikirleri, İslam'ın evrensel değerlerini modern dünyaya taşımak adına önemli bir örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Izmirli İsmail Hakkı is an important Ottoman thinker who aimed to reconcile Islamic thought with modern science and philosophy. His primary approach was to emphasize the rational and scientific foundations of Islam, purging it of superstitions, and bringing it into a contemporary framework. Izmirli closely followed Western philosophy and scientific advancements, attempting to reinterpret Islam based on these insights. He saw science as a way to understand the divine order placed in the universe by God and argued that the harmony between religion and science would lead to a more advanced civilization for humanity. Izmirli believed that religion and science were complementary elements, and that Islam did not hinder modernization but could, in fact, guide it. In his works, he focused on the fields of theology (kalam) and Islamic jurisprudence (fiqh), striving to interpret Islamic core concepts through modern scientific methods. He emphasized the importance of the cooperation between religion, which satisfies the spiritual needs of humans, and science, which seeks to understand the physical world. His ideas provide an important example of how to carry the universal values of Islam into the modern world.