Türkiye'de bankacılık sektöründe faiz-kur riski oranının yönetim tekniklerinin ekonomik analizi
Economical analiysis of interest-exchange risk management tecniques in Turkish banking sector
  1. Tez No: 116977
  2. Yazar: AHMET TÜRKGÜLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZATEŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Günümüzde risk hem bireyler hem de kurumlar için karar aşamasında önem verilmesi gereken bir unsurdur. Ekonomik aktörler, riskler için pozisyon almakta veya açık pozisyon taşımaktan kaçınmaktadırlar. Uluslararası ticaretin ve sermaye hareketlerinin liberalleşmesi, bankacılık sektörü açısından faiz oranı değişim riski ve kur riskinin önemini arttırmıştır. Faiz oranlan ve döviz kurlarındaki değişikliklerin yarattığı risklerden hangi tekniklerle korunabileceği büyük önem kazanmıştır. Çalışmanın temel amacı, bankacılıkta karşılaşılan temel riskleri tanımlamak, faiz oranı değişim riski ve döviz kuru riskini analiz etmek ve bu risklerden korunma tekniklerini irdelemektir. Çalışmamızın I. Bölümünde risk kavramı ve bankacılıkta karşılaşılan temel riskler tanımlanmıştır. II. Bölümde, faiz oranını etkileyen faktörler, faiz oranı değişim riskini meydana getiren risk faktörleri, faiz oranı değişim riskinin ölçümünde kullanılan teknikler, kur riski, kur riski ile kur sistemleri ilişkisi, döviz kurunu etkileyen faktörler, döviz pozisyonları, döviz pozisyon yönetimi ve kur riskinin ölçülmesinde kullanılan teknikler incelenmiştir. Çalışmamızın m Bölümünde aşağıda tanımlan yapılan faiz ve kur riskine karşı korunma teknikleri olan forward, futures, opsiyon, faiz garanti anlaşmaları, swap incelenmiş ve örneklerle açıklanmıştır. Faiz oranı değişim riski, faiz oranlarındaki değişimin, bankanın gelir ve giderlerinde, aktifin ve pasifin piyasa değerinde meydana getireceği değişiklik olarak tanımlanabilir. Kur riski ise, yabancı paraların milli para karşısındaki değerinin değişmesi karşısında oluşabilecek maddi zarar tehlikesi olarak tanımlanmaktadır.VI Forward sözleşmeler, sözleşme sahibinin belirli bir varlığı gelecekte bir vadede sözleşmenin yapıldığı anda belirlenen bir fiyatla satın almasını hükme bağlayan sözleşme şeklinde tanımlanabilir Future kontratlar, belli nitelikteki ve belli miktardaki mal veya mali enstrümanın sözleşme tarihinde belirlenmiş bir fiyattan gelecekte belirli bir tarihte teslimini (alım-satımını) hükme bağlayan standart sözleşmedir. Opsiyon sözleşmesi, opsiyon sahibine üzerine opsiyon yazılan mal veya kıymeti, gelecekte belirli bir tarihte veya tarihe kadar alma veya satma, opsiyon yazana ise alma veya satma yükümlülüğü getiren bir anlaşmadır. Faiz garanti anlaşmaları, bugünden ilerideki bir tarihte başlayan bir dönemde geçerli olacak faiz oranlarına alt, üst veya hem alt hem üst sınır koyan sözleşmelerdir. Swap, piyasalar arasında arbitraj fırsatları oluşturan, iki tarafın önceden belirlenen ödeme planlarını değiştirme konusunda anlaştıkları ve faiz oranı veya döviz bazlı etkilerin minimize edilmesine yarayan mali bir tekniktir. Çalışmamızın son bölümde ise Türkiye'de kur riski ve faiz oram değişim riskine ilişkin konulara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Today risk is an important factor in the decision period for both individuals and firms. Economic actors are taking position for risks or hedging from having short position. The liberalization of international trade and capital movements have increased the importance of risk of interest rate change and currency risk in banking sektör. So the techniques to hedge from these risks have gained great importance in all financial markets. The main purpose of this study is, the defination of basic risks in banking analyzing the risk of interest rate change and currency risk and how to hedge from these risks. In the first of our study, the risk term in general and the risks in banking sector are defined. In the second part, the factors influencing interest rates, the risk factors causing the risk of interest rate change, the techniques used in measuring risk of interest rate change, curreny risk, the relation between curreny risk and curreny systems, the factors influencing currency, F/X position, F/X position management and the tecniques used in measuring currency risk are involved. In the third part the techniques e.g. Forward, Futures, Options, Interest Guarantee Contracts and Swap which are used to hedge from interest and currency risks are determined and explained with examples. The risk of interest rate change can be defined as the effect of change in interest rates on both incomes / expences and market value of assets and liabilities of a bank. The currency risk can be thought as the possibility of damages which can be caused by the loose in value of national money againts foreign exchange. Forward contracts give opportunity to the owner of the contract to buy defined asset at a specified maturity with a spesified price.vm Futures are standard contracts which bring a statement that buy / sell of a specified asset or a financial instrument with a known quality and amount at a predefined maturity and price. Options bring the statement to options owner to buy sell an asset or a value, which is put on option, at or before a specified maturity. On the other hand, the other side of the contract has to buy or sell the asset that is written on options. Interest quarentee contracts put a bottom and / or a top limit to interest rates which will be valid for a specified time period in the future. Swap give arbitrage opportunities in markets, besides it is a financial technique which makes two sides of contract adjust predefined payment plans and minimizes curreny or interest rate based effects. In final part of our study, the subjects about risk and interest rate change risk in Turkey are taken into consideration.