Ortaöğretim fizik dersi optik konuları (ışık, ışığın yansıması, ışığın kırılması, prizmalar, aynalar, mercekler, dalgahareketi) öğretim programını geliştirme üzerine bir çalışma
The Study on developing the teaching program of optics topics (light, reflection of the light, refraction of the light, prisms, mirrors, lenses, wave motion) of the high school physics course
  1. Tez No: 116980
  2. Yazar: SERAP KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KAVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, liselerimizde geleneksel yöntemlerle uygulanmakta olan fizik dersi optik üniteleri ( Işık, Dalga Hareketi, Işık Teorileri) öğretim programını, konu bütünlüğü ve kapsamı, öğretim yöntemleri açısından değerlendirerek daha kolay kavranılır ve ilgi çekici bir duruma getirilmesi için geliştirmeye çalışmaktır. Bu amaçla, öğrenci ve öğretmen görüşmelerinden elde edilen bulgular ve konu alanı uzmanlarının önerileri doğrultusunda hazırlanan“Mercekler”konusu öğretim programı, İzmir İli Bornova Suphi Koyuncuoğlu Lisesi'ndeki iki yabancı dil ağırlıklı lise sınıfına uygulanmıştır. Deneysel durumun sınanması için bu sınıflardan biri deney, diğeri kontrol grubu olarak düzenlenmiştir. Araştırmada ölçme aracı olarak, 10 boşluk doldurma, 6 doğru-yanlış ve 14 çoktan seçmeli sorudan oluşan başarı testi kullanılmıştır. Sonuçlar t-testi yardımıyla değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinin ardından, deney ve kontrol grubunun ön test sonuçları arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Son test sonuçlarının incelenmesiyle geliştirilen öğretim programının çağdaş yöntemlerle sunulduğu deney grubu, geleneksel öğretim yöntemleriyle aktarılan mevcut programın uygulandığı kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde başarılı bulunmuştur. Uygulama sonunda öğrencilerle yapılan görüşmeler, kullanılan yöntemlerin fizik dersine karşı ilgi ve tutumu da olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Araştırmanın sonunda daha nitelikli bir öğretim programı geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is to develop the teaching program of the optics topic (Light, Wave Motion, Light Teories ) of the physics course that is presented in traditional methods in our high school in order to make it more attractive and easy to understand by evaluating it in aspects of wholeness and the content of the subject and the teaching methods. For this purpose, the teaching program of the“ Lens”topic which is prepared in the light of the evidences obtained from the student and teacher meetings and the proposals of the experts; is implemented in two foreign language educated high school classes in Bornova Suphi Koyuncuoğlu High School. In order to control the experimental situation, one of the classes is taken as an experimental, a test including 10 fill in the blanks, 6 true or false and 14 multiple - choice questions is used. The results are evaluated by the help of the t test After evaluating the data, no significant difference is observed between the pro - test results of the control or experimental group to which the devoloped educational program is presented with modern methods shows much more improvement than the control group to which it is presented with traditional methods. At the end of the application, the interviews with the students indicate that the applied methods affect the students' interests and attitudes towards the physics course positively. At the end of the research, proposals on devoloping more qualified teaching program are introduced. VI