Olay yeri inceleme ve önleyici şube polislerinin fizik dersine karşı tutumları ve meslek yaşamlarında fizik bilgilerini uygulama durumlarının araştırılması
The study of the attitudes of crime scene investigations and preventive branch office police officers towards physics lesson and its application in their career
- Tez No: 394779
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARAMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmanın amacı, Olay Yeri İnceleme ve Önleyici Büro Amirliğinde Görev Yapan Polislerin fizik dersine karşı tutumlarını belirlemek, polislik eğitimi sürecinde ne kadar fizik konularını içeren ders gördüklerini tespit etmek ve polislik mesleğini gerçekleştirirken fizik konularını kullanma durumlarını ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın evreni emniyete bu birimlerde çalışan tüm memurlar olmak üzere, örneklem Erzurum ilinde bu birimlerde çalışan 66 personel araştırma kapsamında incelenmiştir. Verilerin toplanması amacıyla araştırmaya katılan bu personele araştırmacı tarafından hazırlanan 40 soruluk“ Personel Anket Formu”uygulanmıştır. Uygulama, Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü personeline 15.12.2014 – 19.12.2014 tarihleri arasında, Önleyici şube polislerine ise 09.02.2015 – 13.02.2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Anketler yoluyla elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS ( Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Uygulama yapılan personelin kişisel bilgileri frekans ve yüzde olarak ortaya konmuştur. Araştırması yapılan personelin görüşleri arasında fark olup olmadığını ki-kare testi ile kontrol edilmiştir. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda; 1)Araştırmamız kapsamındaki birimlerde görev yapan personelin fizik dersine karşı tutumlarının olumsuz olduğu, meslek yaşamlarında ise fizik bilgilerini kullanmadıklarını düşündükleri anlaşılmıştır. 2)Araştırmamız kapsamında olan birimlerde çalışan personelin büyük bir kısmının, ilk ve ortaöğrenim aşamasında fizik dersini görmüş olduğu, temel polislik eğitiminde ve hizmet içi kurslarda ise fizik konularından bahsedilmediği tespit edilmiştir. 3)Önleyici büroda çalışan polislerin hizmet içi eğitim kurslarında olay yeri güvenliği ve ilk ekibin önemini kapsayan uygulamalı eğitim eksikliği belirlenmiştir. 4)Olay Yeri İnceleme ve Önleyici Şube personelinin karşılaştıkları olaylarda daha verimli olabilmesi için fiziğin; Hareket, Basınç, Yeryüzünde Hareket, Momentum ve Optik konuları hakkında bilgi sahibi olması gerektiği anlaşılmıştır. Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the crime scene investigation and preventive branch office police officers' attitudes towards physics, to state how many lessons including physics they take during their training process and to find out the situation of using their physics knowledge while conducting their professions. For this purpose, 66 members of this branch office in Erzurum were studied as the sample of the whole officers working in these branches in police department. A member questionnaire form which included forty questions prepared by a researcher was applied to the staff to get the data. The application took place between the dates 15. 12.2014 and 19.12.2014 to crime scene investigation branch office police officers and between the dates 09.02.2015 and 13.02.2015 to the preventive branch office police officers. The data which was gotten by questionnaire was analysed by using SPSS( Statistical Package for social sciences). The personal information of the attender police officers was stated by percentage and frequency. It was checked whether there the police officers' views were different or not by chi-square test. The relevance level of the study is accepted as 0.05. At the end of the study: 1. It was found out that staff working in institutions that are as part of the study have negative attitude towards physics and they do not use their physics knowledge in their professional lives 2. It was found out that most of the staff working in institutions that are as part of the study had physics in their primary and secondary schools but they did not have it in their basic police education and in-service courses. 3. It was determined that there is a lack of applied education within crime scene security and first team of police officers working in preventive office in their in- service courses. 4. It was defined that the staff working in Crime Scene Investigation and preventive office has to have physics, action, pressure, action on Earth, momentum and optical knowledge in order to be more productive in situations they encounter. At the end of the study, suggestions about the problems occurred after the study were given by the researcher.