Türkiye'de iç borç sorunu ve iç borçların sınırlandırılması
The Problem of domestic debt and the limitations of domestic borrowing in Turkey
- Tez No: 117002
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'deki iç borç sorunu, çeşitli yönleriyle tanımlanmış ve bu sorunun çözümü için, iç borçlanmanın sınırlandırılması gerektiği iddia edilmiştir. İç borçlanmanın sınırlandırılmasına katkı yapabilecek öneriler ortaya atılmış; bu önerilerin Türkiye şartlarında uygulanabilirlikleri tartışılmıştır. İç borç sorununu çözme amacına hizmet edebilecek her türlü önerinin, daha fazla tartışılmasının gerekli olduğuna işaret edilmiştir. İktisat okullarının devlet borçlanmasına bakış açılarının ve son yıllarda iç borç yönetimlerinde malî disiplini esas alan reformların incelenmesi, Türkiye'de iç borç sorununu tanımlamak için, bize, kuramsal bir temel sağlamıştır. Önce ülkelerarası karşılaştırma yapılmış, daha sonra oransal analiz yöntemiyle iç borçların miktarı ve gelişimi değerlendirilmiştir. İç borçlanmanın Türkiye'ye özgü özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu özelliklere sahip iç borçlar ile diğer belli başlı makroekonomik değişkenler arasındaki muhtemel ilişkiler, iktisat teorisi ağırlıklı bir bakış açısıyla Türkiye için yorumlanmıştır. Bir ekonometrik ve bir de ampirik uygulama sayesinde, iç borçların iktisadî etkileri hakkında yapılan yorumların, daha sağlam temellere oturmasına gayret edilmiştir. Bu analizler sonunda, Türkiye'de iç borçların, aslında sürdürülebilir olmadığı ve zararlı iktisadî etkilere yol açabildiği bulunmuştur. Bu çalışmada iç borçların sınırlandırılmasına yönelik öneriler, çok farklı başlıklar altında yer alsa da, aslında, uygulama kararlılığına ilişkin stratejiler ve rakamsal önlemler olmak üzere, iki temel kategoride incelenebilir. Rakamsal önlemleri, iç-dış borçlanmaya stok ve net borçlanma cinsinden kesin sınırlar konulması, bütçenin genel büyüklüğünün, bütçe açıklarının, kamu harcamalarının ve para arzı artış hızının sınırlanması, olarak özetleyebiliriz. Prosedürel önlemler ise, şeffaflık, malî sorumluluk, malî disiplin, denk dönemsel bütçe, bütçe hazırlama- raporlama ve denetleme tekniklerinin geliştirilmesi, kurumlararası koordinasyon, vergi ve finans reformu başlıkları altında toplanabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The problem of domestic debt in Turkey and its solutions are analysed in this study. In order to limit domestic debt, various alternitive methods and their appropriateness are discussed. It is suggested that new methods together with the existing methods to control the domestic debt should be offered. The basic framework to define the domestic debt is set by analysing the approaches of the main economic schools and also the new methods which is based on the fiscal discipline in debt management. Having done some country comparisons, development of domestic debt is evaluated by ratio analyses. The relationship between domestic debt and some other macroeconomic indicators is examined from an economic theory point of view. The economic effects of domestic borrowing are investigated by both an empirical analyses and an econometric analyses. The results indicated that domestic debt in Turkey is not sustainable and has harmfull effects on the economy. Domestic debt can be classified into two: (1) decision-making strategies and (2) numerical measures. The letter includes constraining the stock and net borrowing, narrowing the size of the budget and its deficits, slowing down the public expenditures and money supply. On the other hand, the former is made up of transparency, fiscal responsibility, fiscal discipline, balanced budget, improving the methods of preparing-reporting-inspecting budget, inter-institutional coordination and finally, tax and financial reform. VI