Türk ve Türkmenistan Hukukunda yabancı hakem kararlarının tenfizi
The Enforcemen of foreign arbitral awards in Turkish and Turkmenistan Laws
  1. Tez No: 117000
  2. Yazar: MERDAN GURBANDURDİYEV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN PEKCANITEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
ÖZET Uluslararası alanda yabancı hakem kararlarının diğer ülkede tenfizi, ilgili ülke kanununa ve taraf olduğu milletlerarası anlaşma hükümlerine tabidir. Milletlerarası anlaşma hükümlerinin iç hukuk kurallarından üstün tutulacağı ve bunlara uygulama önceliği tanınacağı hem Türk hem de Türkmenistan hukukunda düzenlenmiştir. Bu nedenle tez çalışmamızda uluslararası anlaşmalardaki tenfiz düzenlemeleri üzerinde yoğunlaştık. Çalışmamızın birinci bölümünde genel olarak milli ve milletlerarası tahkimin özellikleri ve buna bağlı olarak yabancı hakem kararları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise tenfızin düzenlendiği iki ve çok taraflı sözleşmeler, Türk hukuku esas alınmak suretiyle, kısaca incelenmiştir. Türk hukukunda yabancı hakem kararları, New York Sözleşmesi hükümlerine veya Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun'a (md. 43-45) göre tenfiz edilmektedir. New York Sözleşmesi kapsamına girmeyen hakem kararlarının tenfizinde MÖHUK hükümleri uygulanacaktır. Uluslararası ticari uyuşmazlıklara ilişkin hakem kararlarının tenfizinde New York Sözleşmesi hükümlerinin daha elverişli olduğu ve geniş bir uygulmaya sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu Sözleşme'nin 5. maddesi dışındaki sebeplerle tenfiz talebinin reddi mümkün olmamaktadır. Böylece New York Sözleşmesi yabancı hakem kararlarının icrasını hızlandırmakta ve tenfiz prosedürünü basitleştirmektedir. Türkmenistan hukukuna göre hakem kararlarının tenfiz şartlarını çalışmamızın üçüncü bölümünde belirlemeye çalıştık. Türkmenistan'ın iç hukukunda, yabancı hakem karalarının uluslararası anlaşma hükümlerine göre tenfiz edileceği belirtilmiştir. Bu hüküm gereği yatırım, enerji ve hukuki alanlardaki çok taraflı sözleşmelere ve adli işbirliğine ilişkin iki taraflı sözleşmelere göre hakem kararlarının tenfizi sağlanacaktır. Biz sözleşmeleri milletlerarası tahkim ve buna istinaden verilen kararların bağlayıcılığı açısından da inceledik. Ayrıca bu sözleşmelerdeki sınırlı düzenlemelerin yabancı hakem kararlarının tenfizinde yetersizliği ve New York Sözleşmesinin onaylanmasının gerekliliği konusunda da görüşlerimizi bildirdik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The enforcement of the foreign arbitral awards in different countries in international area is related with the legislation of the relevant state and the provisions of the international treaties, of which the relevant state is one of the parties. Both Turkish Law and Turkmenistan Law have provided that the provisions of the international treaties shall be superior to the internal legislation rules and such treaties shall be applied prior than the laws. Thus, in this study, we have focused on the enforcement provisions in the international treaties. In the first chapter of our study, general information has been submitted about the characteristics of the national and international arbitration and, related with this subject, about the foreign arbitral awards. In the second chapter, bilateral and multilateral treaties, which include provisions regarding the enforcement, have been examined briefly, based on Turkish Law. Under Turkish Law, the foreign arbitral awards are being enforced pursuant to the provisions of New York Convention and the International Private and Procedure Law (IPPL). In the enforcement of the foreign arbitral awards, which are not within the scope of New York Convention, the provisions of IPPL shall be applied. It has been determined that the provisions of New York Convention are more suitable and have a wider application area in the enforcement of the arbitral awards regarding the international commercial disputes. The rejection of the enforcement request, which is based on a reason other than the reasons that are set forth in Article 5 of the Convention, shall not be possible. Thus, New York Convention accelerates the execution of the foreign arbitral awards and simplifies the enforcement process. In the third chapter of our study, we tried to determine the conditions of the enforcement of the arbitral awards under Turkmenistan Law. In the internal legislations of Turkmenistan, it has been set forth that foreign arbitral awards shall be enforced pursuant to the provisions of international treaties. According to this provision, the enforcement of foreign arbitral awards shall be made pursuant to the multilateral treaties regarding investment, energy and law and the bilateral agreements regarding legal collaboration. We have been also examined the treaties according to international arbitration and the bindingness of the awards based on the arbitration. Furthermore, we have also been stated our opinions about the incapacity, of the limited provisions in such treaties, on the enforcement of the foreign arbitral awards and the necessity of New York Convention being approved. VI