İşletme kaynakları planlamasında üretim planlama, kontrol ve uygulaması
Production planning and control in enterprice resource planning
  1. Tez No: 95069
  2. Yazar: SABAHATTİN KEREM AYTULUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Günümüzde işletmeler mevcut kıt kaynaklan altoda maliyetleri düşürmek, teslim sürelerini kısaltmak, kalite ve ürün çeşitliliğini arttırmak için daha fazla bilgi ve iletişim gereksinimi, diğer bir değişle“Bütünleşik Bilgi Sistemi”geliştirmek zorunluluğu duymaktadır. Bugünün teknolojileri bilginin, tam, doğru, güvenilir ve zamanlı elde edilmesi fırsatım vermektedir. Bu bilgi sistemini sağlayacak donanım, yazılım seçimi ve seçilen sistemin işletmeye uyarlanması gerekmektedir. Bütün bunların, güçlü rakipler karşısında, yeni teknolojiler desteğinde mümkün olan en kısa sürede yapılması önem kazanmaktadır. Son yıllarda adım çok sık duyduğumuz İşletme Kaynaklan Planlaması ya da popüler adıyla ERP' nin tarihsel gelişimi sürecine baktığımızda 1960'lı yıllar yıllarda malzeme gereksinimini hesaplamak üzere Malzeme Gereksinim Planlaması (MRP) geliştirilmiştir. MRP' nin yam sıra, ana üretim planı ve mevcut kapasiteyi de göz önüne alarak daha gerçekçi malzeme gereksinimi elde edebilmek için kapalı döngü MRP I tekniği geliştirilmiştir. 1980'li yıllarda MRP I' e finans, satınalma ve üretim planlama gibi fonksiyonların eklenmesiyle Üretim Kaynaklan Planlaması (MRP II) tekniği geliştirilmiştir. Bilindiği üzere, teorik olarak geliştirilen bu teknikleri uygulamak için dünyada yüzlerce yazılım üretilmiştir. Bunlar, 1990'lı yıllarda çok konumlu ve çokuluslu şirketlerin bilgi gereksinimini karşılamada yetersiz kalmıştır. İşletmelerin belirli bölümlerinde ve fonksiyonlarında aşılan darboğazlar diğer bölümlere taşınmıştır. Bu nedenle işletmeler, gelişen donanım ve iletişim teknolojilerinin desteği ile, firma genelinde tam entegrasyonu hedef almışlardır. Bu yaklaşım, ERP' nin doğmasına yol açmıştır. ERP' nin kapsamı genişlemiş, üretim fonksiyonu diğer fonksiyonlar ile entegre edilerek şirketin tüm finansal bilgileri, üretim, satınalma, satış, dağıtım, kalite yönetimi, müşteri ve tedarikçi sistemleri de içine almıştır. Bugünün felsefesi, bilgi sistemine bir bütün olarak bakılmasını, ürün tasarım aşamasından yan sanayi ilişkilerine ve ürünün müşteriye teslimatına kadar tüm aşamaların irdelenmesini getirmiştir. Konsolide ve bütünleşik bilginin sağlanmasıyla, kaynakların daha etkin kullanılması gerçeldeştirilmiştir. Böylece, daha az kaynak kullanımı ile daha çok katma değer elde edilebilmiştir. Ancak, bütün ERP yazılım paketlerinin başarılı olacağı söylenemez. Firmaya en uygun ERP paketinin seçimi, firmaya belirli bir metodoloji ile uyarlanması ve uygulanması konularına gereken önem verilmediği zaman başanlı olamayacaktır. Söz edilen teknikler planlama adıyla geçmektedir. Ancak, planlama, yönetim fonksiyonlarından sadece biridir. ERP'nin de sadece planlama tekniği olduğunu çağnştırmaktadır. Uygulamada yaptığı fonksiyonlara bakıldığında, entegre edilen modülleriyle ERP'nin Kurumsal Bilgi Sistemiolarak planlamanın yanı sıra yürütme ve kontrol gibi yönetim fonksiyonlarına da sahip olduğu görülmektedir. İşletmelerin, yoğun rekabet ortamında değişimin sürekliliğini yakalayabilmesi, hedef ve politikalarına yaklaşan çözümleri bulabilmesi için başlangıçta doğru yazılım teknolojilerini seçmesi gerekir. Seçilen ERP yazılımının, işletmenin mevcut insan kaynağı ve bilgi kaynaklan ile uyuşması göz ardı edilmemelidir. ERP seçimi için öncelikle firma ne istediğini bilen bölüm yöneticilerinden oluşan seçim komitesini belirlemeli eğer firma seçim komitesini oluşturamaz ya da yeterli zamanı ayıramaz ise danışman kuruluşlara başvurmalıdır. Firma yapısına ve kültürüne en uygun ERP paketinin seçilmesi mümkün olan en kısa zamanda sağlanmalıdır. Danışman kullanma alışkanlığı olmaması ve ülkemizde danışmanlık endüstrisinin yeteri kadar gelişmemesi önemli eksiklik olarak görülmektedir. Seçim kriterleri aslmda işletmenin gereksinim analizidir. İşletme, bugünkü ve gelecekteki gereksinimleri belirler. Seçim kriterleri doğrudan seçim komitesi tarafından ya da satıcı firmalardan toplanan bilgiler ile belirlenir. Kriterlerin sayısı arttıkça seçim işlemi karmaşıklaşacaktır. Uygulamaya geçmeden önce iş süreçlerinin ve akışlarının etkin modellenmesiyle ERP yazılımlarının başarısı artacaktır. Referans modellerinden hareket ederek işletmenin kendi modelini oluşturması ve buna gereken önemi vermek, başarının ikinci adımıdır. Eskiden sistem analizi olarak adlandırdığımız bu çalışma, bugünkü yazılım teknolojilerinin kapsamındadır. Model kurma çalışmaları ile uygulama arasında entegrasyon sağlanmıştır. Yapılan donanım ve yazılım yatırımlarının maksimum faydaya dönüşmesi için doğru yerden başlamak ve sistemi çok iyi analiz ederek doğru model kurmak, başarılı sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. Basanda diğer bir etken ise insan faktörü olup, yönetici ve kullanıcılar için eğitime gereken yatırım yapılmalıdır. Uyarlama çalışmalan, işletmenin tüm birimlerinin katılacağı ve işbirliği içinde çalışacağı bir proje organizasyonunda ele alınmalıdır. Bu proje organizasyonunda satıcı firma ve danışman firma temsilcisi de bulunmalıdır. Bu konuda organizasyonel değişimler kaçınılmazdır. Bu projeyi, sadece bilgi işlem projesi olarak değil, işletme olarak görmek, tüm birimlerle paylaşabilmek ve üst yönetimin sürekli desteğini almak, projenin başansı için önemlidir. Günümüzün yoğun rekabet ortamında, işletmelerin bilgiyi sürekli önünde görmek istemeleri, bilgi teknolojilerinin bu gereksinimi karşılayabilmesi, Endüstriyel Bilgi Sistemleri'nin kullanımını giderek arttıracaktır. Ancak, en iyi bilgi teknolojilerini seçmek kadar bu teknolojileri etkin şekilde kullanmak ve yönetmek te çok önemlidir. Uyarlama ximetodolojilerini içeren yazılımlar, pazarda bir adım öne olacaklardır. Bu konuda kuralları koşulsuz uygulayan ve eğitime gerekli zamanı ayıran firmalar Kurumsal Bilgi Sistemleri'ni kurabileceklerdir. ERP sistemlerinin kurulması ile işletmeler her şeyden önce yeni iş yöntemlerine kavuşacaklardır. Sonuç olarak, işletmeler 1970'li yıllarda düşük maliyet modelleri, 1980'li yıllarda kalite yönetim sistemleri, 1990'k yıllarda işletme dışında müşteri ve tedarikçileri de içine alan süreç odaklı bütünleşik bilgi sistemlerine yönelmişlerdir. Hızla gelişen küresel pazarda teknoloji hızlı ve sürekli değişmekte, ürün yaşam döngüleri azalmakta, ürün geliştirme süreleri kısalmakta, rekabet giderek artmaktadır. Bu koşullarda işletmelerin değişinle açık olmaları, kendilerini yenilemeleri ye bu değişimi yönetebilmeleri esnek sistemlere gereksinimi arttırmaktadır. ERP yazılımları belirli bir düzeye ulaşmıştır. Ancak, uygulamadaki basan için işletme kültürlerinin de bu düzeye gelmesi ya da getirilmesi gerekecektir. xıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recent days, companies need more comminication between information for reducing costs and distribution time in addition to enchance quality and product options while they are under the pressure of lack of resources. It means mat copmaines should establish their“Integrated Information System”New technologies give an opportunity mat information is precise, true, reliable and at the right time. Hardware and software of the system must be selected and the system must be adapted. It is the most importand that all of these must be done as far as possible with new techonologies between powerful rivals. When we look at history of the Enterprise Resource Planning for determining material requirements, Material Requirement Planning (MRP) was developed. In addition, Close Loop MRP I method was developed. İn 1980's, financing, procuring and production planning were added so Manufacturing Resource Planning was improved. For applying these methods, too much software were developed. In 1990' s these are not enough for multinational and/or multilocated company. Bottlenecks and other problems were carried to other departments so companies aimed full integration of the enterprise. This approach caused mat Enterprise Resource Planning' s developed. Day by day range of the ERP was improved so financing, manufacturing, procuring, sales, distribution, quality management, costumer and supplier systems were added to ERP system. The current concept requires that imformation system is about whole enterprise and full phases from dizayn level to relation with vendors must be considered. With getting integrated information, resources are began to use more efficiently. So with less resorce usage, more worth is provided. But we cant say mat all ERP softwares are successful. If the necessary interest is not shown for selection, adaptation and implementation, being successful is not possible. These are called planning. Planning is just one of the function of the management. In fact, ERP as a integrated information system has other management functions including execution and control. To reach changing continuously and find proper solutions in the hard marketing conditions, companies should select the most suitable software techonologies. First companies have to establish their election committee formed department managers who know what they want to know. If Company can not establish this committee the managers must appy an adviser company that can solve this problem. The selection process should be done immediately. In Turkey there is not enough adviser company and addiction confer with any advisers. xmIn fact, the criterias of the selection is the analysis of the requirements of the company. The criterias is determined by the seleciton committee or vendors. When criteria quantities is increased, the selection is becoming more complex. Before execution, with modelling business process, the success of the software is increased. This application was known as system analysis before, but now it is added in software works. There is an integration between modelling and execution of the system. For reaching succesful execution it is necessary that establish true modelling and right analysising of the system. Another factor of the success is human so necessary investment for the training must be done. Adaptation works are executed as a project that should be included vendors and advisers. It is imporant that this project is not only a computer project but also for full company project. So, it must be share all departments and to getting top managers support for it is important for succes of the project. Recent, in harder marketing conditions, companies want to get information quickly and trully so reason of this requirements, industrial information systems is increased continuously. However, using and managing these systems is as important as selection. With using ERP systems, companies will have new business methods. Finally, companies tend to decreased costs in 1970s, quality management systems in 1980s, process-oriented integrated information systems including customer and supplier in 1990s. While growing up global market, techonology is also growing up rapidly and continuously and life cycle of the products is decreased and competition is increased day by day. In this conditions, companies should be opened for changing, replaced by theirself and should manage this changing. To achieve these, they need flexible systems. xiv