Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'de tüketicinin korunması politikaları ve seçilmiş tüketici grupları üzerinde bir uygulama
Turkish consumer protection policy in the EU harmonisation process and an application on selected consumer groups
- Tez No: 117007
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TANYERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Hakkını koruyan bilinçli bir tüketici hem kendi hayat seviyesini yükseltir hem de pazarda etkin bir role sahip olarak üreticilerin daha kaliteli mallar üretmelerini sağlar. Tüketicilerin haklarını koruyabilmeleri için önce haklarının olması, bunların kanunla korunması ve bir politika olarak benimsenmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın problemi AB'ye uyum sürecinde Türkiye'nin tüketici koruması mevzuatının AB tüketici koruma politikası karşısında eksiklerini belirlemek ve bu eksikliklerin giderilmesi yolunda öneriler getirmektir. Çalışmanın ilk bölümünde dünyada tüketici hareketlerinin gelişimine ve örgütlü ilk tüketici faaliyetlerinin hangi ülkelerde nasıl bir nitelikte olduğuna yer verilmiştir. İkinci bölümde AB'nde tüketici hareketlerinin tarihçesine yer verilmiş, tüketici koruma politikasının gelişimi ele alınmış ve tüketicilerin sahip oldukları beş hak konusunda AB'deki durum değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde cumhuriyet döneminden itibaren Türkiye'de tüketiciyi koruma faaliyetlerinin gelişimi ele alınmış, günümüze karadar yapılan çalışmalara yer verilmiş, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da yer alan maddeler açıklanmış ve tüketicinin beş hakkı ile ilgili Türkiye'deki durum değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde AB'de tüketici koruma politikası ile ilgili çıkarılan tüm direktifler 14 başlık halinde verilmiş, Türk mevzuatının bu direktiflere karşılık gelen Yönetmelik ve Tebliğ'leri açıklanmış ve ayrıntılı bir karşılaştırmaya yer verilmiştir. Beşinci bölümde yüksek öğrenim görmüş bir tüketici grubu üzerinde yapılan anket ve sonuçlarının değerlendirilmesine yer verilmiştir. Sonuç ve Önerilen kısmında tezin değerlendirilme yapılmış, anket sonuçlarının da ışığında öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A consumer who can save his or her rights can increase his or her life's quality level and meanwhile have an important role in economy with making manufacturers to produce high quality products. The developments of consumer movements in the world and the first organised consumer actions have been mentioned in the first part of this study. After explaining the history of consumer action and the development of consumer policy in EU an evaluation on the status of five consumer rights has been given in the second part. Studies on consumer protection in Turkey since the republic was established have been explained in the third part. The law relating consumer protection and the status of five consumer rights in Turkey have been discussed. In the fourth part of the study all directives, which were published in EU, have been explained and divided to 14 different group. Turkish regulations has also been explained and compared with EU directives. In this part of the study a detailed comparison is available. A questionnaire, which was applied to a high-educated consumer group, has been given in the fifth part. And finally in the last part of the study a detailed evaluation has been given and proposals have been developed. VI