Kısıtlar teorisi ve muhasebe uygulamaları
Theory of consraints and its accounting applications
  1. Tez No: 117008
  2. Yazar: BANU ESRA KARAMARAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜLKÜ ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET 1990'lı yıllara gelindiğinde, hızla yaşanan değişim tüm örgütleri etkisi altına alarak farklı bir gelişim süreci ile karşı karşıya bırakmıştır. Çağdaşlaşma, rekabet, değişime uyum gibi kavramlar örgütlerin ayrılmaz birer parçası haline gelmişlerdir. İç ve dış çevrelerindeki bu değişimlere ayak uydurup, geleceklerini hazırlamak isteyen örgütler yönetim ve organizasyon alanında bir çok yeni tekniğin geliştirilmesine öncülük etmişlerdir. Bu gelişmelere paralel olarak, muhasebenin tüm uzmanlık dallarında özellikle de“yönetim muhasebesinde yeni gelişmeler olmaya ve muhasebenin önemi giderek artmaya başlamıştır. Bu gelişmelerle birlikte ”yönetim muhasebesi" üretim yönetimi, pazarlama gibi diğer bazı uzmanlık alanlarını da kapsayan çok geniş bir çerçeve yaratmıştır. Son yıllarda, yönetim düşünce ve uygulamalarında Yalın Yönetim, Değişim Mühendisliği, Toplam Kalite Yönetimi, Rekabet Stratejisi, Benchmarking (Kıyaslama), Tedarik Zinciri Yönetimi, Dış Kaynaklardan Yararlanma, Stratejik İşbirlikleri, Kısıtlar Teorisi gibi oldukça fazla sayıda değişik görüşler ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, birinci bölümde yönetim açısından ve tarihsel süreç içerisinde muhasebenin gelişimi aktarılmıştır. İkinci bölümde, yeni bir yönetim felsefesi ve çağdaş yönetim muhasebesi yaklaşımı olarak Kısıtlar Teorisi incelenmiştir. Uygulamaya ayrılan üçüncü ve son bölümde ise, Tedarik Zinciri açısından Kısıtlar Teorisi'nin önemini vurgulayabilme amacıyla merkezi İzmir'de olan, üç şubeli bir üretim işletmesinde araştırma yapılmış; Kısıtlar Teorisi ve Tedarik Zinciri'ni bütünleştiren iki aşamalı bir model ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu araştırma sonucunda elde edilen bulgular, tezdeki teorik açıklamaları destekleyici niteliktedir. Sonuç bölümünde, etkin bir Kısıtlar Teorisi yaklaşımının, Tedarik Zinciri ve aynı zamanda da maliyetler açısından önemi vurgulanmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In 1990's, due to rapid changes organizations faced with a different kind of development process. Some concepts like modernization, competition and adaptation to the changing environment become a very important part of the organizations. Organizations that want to adapt themselves to the changing internal or external environment and to make themselves ready for the future lead the way to new management techniques. Regarding these, in all types of accounting but especially in management accounting some new and very important developmentes took place and the importance of accounting began to increase. Management accounting create a very broad perspective by establishing strong relations with other branches like production management and marketing. In recent years, different kinds of management techniques like Lean Management, Business Process Reengineering, Total Quality Management, Competition Strategies, Benchmarking, Supply Chain Management, Outsourcing, Strategic Alliances and Theory of Constraints began to take an important role. In this research, part one includes the development of accounting from the aspect of management within a historical view. In part two, Theory of Constraints is deeply evaluated as a new management philosophy and a new management accounting approach. In part three, the role of the Theory of Constraints in Supply Chain Management is emphasized and a two stage model that integrates Theory of Constraints and Supply Chain was developed. This model wa implemented in a company with three branches located in Izmir. It is found that, the data achieved in this research was supporting the theoretical part of the thesis. As a result, how Theory of Constraints approach affects Supply Chain and the costs by working the simulation and Excel models is emphasized. Vll