Eski harfli çocuk dergilerinin (Çocuk Bahçesi, Çocuk Dünyası) çocuk eğitimindeki işlevleri
The Functions of child magazines (Çocuk Bahçesi, Çocuk Dünyası) written in old script in child education
  1. Tez No: 117033
  2. Yazar: NİHAT BAYAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
ÖZET 1928' de yapılan Harf Devrimi' nden önce Arap harfleriyle elli civarında çocuk dergisi yayımlanmıştır. Genellikle kısa soluklu olan bu dergiler, yayımlandıkları dönemlerde çocuk edebiyatı ve eğitimi açısından büyük öneme sahiptirler. Çocuk Bahçesi ve Çocuk Dünyası dergileri bu dönemde yayımlanan diğer çocuk dergilerine göre biraz daha uzun soluklu olmuşlardır. Farklı dönemlerde yayımlanan bu dergilerden Çocuk Bahçesi 1905'te kırk üç sayı, 1914'te yirmi bir sayı; Çocuk Dünyası ise 1913-1919'da doksan dört sayı, 1926-1927'de ise otuz sayı olarak yayımlanmıştır. Çocuk Bahçesi ve Çocuk Dünyası dergilerinde yer alan hikâye, şiir, masal, fabl, sohbet, mektup, oyun, gezi yazısı, eleştiri, anı, roman ve biyografilerde çocuklara çeşitli konularda dersler verildiği ve onlara doğru olanın gösterilmeye çalışıldığı görülmektedir. Bu metinler çocukları eğitici ve eğlendirici niteliktedir. Kıssadan hisse çıkarılan metinlerde çocukların günlük hayatta karşılaşabileceği durumlar karşısında alabilecekleri tavırlar dikkat çeker. Çocukların düzeyine uygun düşen bu metinler, çocuk edebiyatı ve pedagojik açıdan önem taşırlar. 80-90 yıl önce ele alman konular güncelliğini ve çocuk edebiyatı açısından değerini korumaktadır. Bu metinlerin çocuk edebiyatının gelişmesinde ve çağdaş çizgiye ulaşmasında katkıları olduğu kanısındayız. O nedenle Çocuk Bahçesi ve Çocuk Dünyası adlı dergiler çocuk edebiyatı açısından önemlidirler. Çocuk dergileri olmalarına rağmen Çocuk Bahçesi ve Çocuk Dünyası yayın hayatında olduğu dönemin şartlarına sırt çevirmemiş, o dönemde yaşanan birtakım sosyal olayları da sayfalarına taşımıştır. Örneğin Balkan Savaşı'nın etkileri, Edirne'nin kaybından duyulan üzüntü birçok şiir ve hikâyeye konu olmuştur. Bu dergilerde okuyucuların yanında birçok ünlü edebiyat adamları da yazmıştır. Mehmet Emin (YURDAKUL), Rıza Tevfık (BÖLÜKBAŞI), Ali Ulvî (ELÖVE), Ömer Seyfettin, Ziya Gökalp, Aka Gündüz, Hüseyin Cahit (YALÇIN), İsmayıl Hakkı (BALTACIOĞLU) bunlardan bazılarıdır. Bu yazar ve şairler yazdıkları parçalarla çocukları eğlendirirken aynı zamanda onlara bir şeyler de vermeye çalışmışlardır. Bütün parçalara genel olarak bakıldığında Çocuk Bahçesi ve Çocuk Dünyası dergilerinin çocuk edebiyatı ve eğitiminde önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Before the Turkish language reform, which was performed in 1928, approximately fifty child magazines were published. These magazines, which were generally published for a short time period, have great importance in children's literature. The magazines Çocuk Bahçesi and Çocuk Dünyası were published for a longer period of time in comparison with the others. Çocuk Bahçesi, which was one of the magazines published in different periods, was published as forty-three copies in 1905 and twenty-one copies in 191 4, and Çocuk Dünyası was published as ninety-four copies in 1913-1919 and thirty copies in 1926-1927. It is seen that the children were given advice about various kinds of subjects with the stories, poems, fairy tales, fables, informal essays, letters, plays, articles about travelling, criticism, memories, novels, and biographies. With these texts the children were not only educated but also amused. In these moral texts the children were given information about the attitude they should have towards the circumstances of the daily life. These texts, which were suitable for the level of the children, have had importance in children's literature and pedagogics. The themes which were written 80-90 years ago still keep their currency and value in children's literature. In our opinion, these texts have contributed to the development of children's literature and ite reaching a modern level That's why, Çocuk Bahçesi and Çocuk Dünyası are very important in children's literature. Although they were child magazines, Çocuk Dünyası and Çocuk Bahçesi did not ignore the conditions of their period. Some social events of their period was written in the magazines, too. For instance, the effects of Balkan War and the sadness after losing Edirne were the themes of a lot of poems and stories. Not only the readers but also a lot of famous authors such as Mehmet Emin (YURDAKUL), Rıza Tevfık (BÖLÜKBAŞI), Ali Ulvî (ELÖVE), Ömer Seyfettin, Ziya Gokalp, Aka Gündüz, Hüseyin Cahit (YALÇIN), İsmayıl Hakkı (BALTACIO?LU) wrote in these magazines. These authors tried to educate the children while amusing in their works. As we examine the magazines Çocuk Dünyası and Çocuk Bahçesi in general, it is seen that both of them have an important role in children's literature and education. n