Galericilik ve sanat eğitimi
Art gallery and art education
- Tez No: 117034
- Danışmanlar: PROF. İBRAHİM BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu araştırmanın konusunu Türkiye'de Galericilik ve Sanat Eğitimi oluşturmaktadır. Sanat galericiliği, sanat eğitimi, galeri eğitimi konuları araştırılırken belirli bir tarihsel gelişim süreci ve oluşum ilişkilerinin incelenmesi gerekmiştir. Bu nedenle çalışmanın bölümlerinde bu süreçler çeşitli başlıklar halinde yer almıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anketten yararlanılmıştır. Anket çalışmaları iki farklı alanda yapılmıştır; Türkiye'de sanat galerilerinin sanat piyasası içindeki yeri ve etkileri, galerilerin genel özellikleri, galeri-toplum ilişkileri ve galerilerin eğitimsel işlevlerini belirleyebilmek amacıyla farklı illerde bulunan 22 sanat galerisine anket çalışması uygulanmıştır. Galerilerin eğitimsel işlevlerini belirleyebilmek ve örnek bir galeri eğitim programı uygulaması yapabilmek amacıyla, İzmir ili içerisinde bulunan 12 İlk Öğretim ve Orta Öğretim okulundan 500 öğrenciye anket çalışması yapılmış, sonuçlar değerlendirildikten sonra 50 kişilik bir deney grubu oluşturularak, Galeri Eğitim Programı Örnek Uygulama Çalışması yapılmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin analizinde Statistical Packages for Social Sciences (SPSS) programı ve“t”istatistiği kullanılmıştır. Galeri Eğitimi Programı ile; 1- Deneklerin sanat eğitimi kavramı hakkındaki bilgi edinme süreçleri gelişmiştir. 2- Deneklerin sanat galerisi ve galerilerin işlevleri hakkındaki bilgi edinme süreçleri gelişmiştir. 3- Deneklerin sanatsal etkinliklere ilgi duyma ve katılma istekleri gelişmiştir. 4- Deneklerin galeri mekanlarında sanatsal çalışmalar yapma ve etkinlik düzenleme istekleri oluşmuştur.5- Deneklerde kendini ifade edebilme, sanatsal bakış açısı kazanma süreçleri oluşmuştur. Yapılan uygulama ile elde edilen sonuçlar ışığında, böyle bir çalışmanın bireylerin sanat eğitimi ve gelişimi süreçlerinde yararlı olacağı ifade edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Subject of this research is Art Gallery and Art Education in Turkey. While searching art gallery, art education and art gallery education, their historical progress and formation relations were examined. In order to determine place of the art galleries in art market and affect of art galleries to art market; to determine relationship between galeries and society, to determine educational function of galeries inquiry was applied to 22 galeries in different cities of Turkey. In addition to this to decide educational function of galeries and to apply an example of gallery educational program data were collected from 500 subjects in 12 primary and middle schools. After evaluating results of data, 50 subjects choosed as an experimental group. All hypotheses of the present study were analysed by utilising statestical technique called t- statistics. For this purpose Statistical Packages for Social Sciences (SPSS) program was used. Results were as follows; 1 - Subjects process of getting information about art education term was progressed. 2- Subjects process of getting information about art galeries and their functions was progressed. 3- Subject interest and participation in art activities was increased. 4- Subject were formed desire to doing art work and preparing art activities in galeries. VII5- Subject were formed self explenation ad art paint of view. According to results ot the present study gallery education program will be useful to subjects art education and devoloping process. Vin