Türkiye'de sanat galericiliği
Art gallery management in Turkey
- Tez No: 41089
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖNÜL GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Türkiyede sanat galericiliği uzun bir tarihsel geçmişe sahip değildir. Bu konuda öncü atılımlar İstanbul'da başlamış ve oradan da Ankara'ya yayılmıştır. Ankara'da sanat galericiliği alanındaki girişimler, 1980 yılının başından itibaren hızlı bir gelişmeye sahne olmuştur. Ancak; Türkiye'de sanat galericilği hakkında yeterli kaynak bulunmaması, bu konuyu araştırılması gereken bir sorun olarak ortaya çıkarmıştır. Araştırma bulguları literatür taramasının yanısıra, sanatçılar ve galeri yöneticileri ile yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Girişten sonra I. Bölüm'de; Avrupa ve Türkiye'de kolleksiyonculğun tarihsel gelişimi verilmiş, ardından Türkiye'deki önemli resim sergilerine değinilmiştir. Daha sonra kısaca sanat fuarları hakkında bilgi verilmiştir, n. Bölüm'de; Avrupa'da sanat galericiliğinin doğuşu ve tarihsel gelişimi, sanat galerilerinin sınıflandırılması, sanat galerisi ve müze ilişkileri, sanatçı-galerici-kolleksiyoncu ilişkileri ve sanat galerilerinin sanat eğitimi içerisindeki yeri açıklanmıştır. Di. Bölüm'de; Türkiye'de sanat galericiliği, galeri yöneticilerine uygulanan anket aracılığı ile irdelenmiştir. Son olarak özet, sonuç ve önerilerle araştırma tamamlanmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'deki sanat piyasasında, bu piyasanın ilişkilerin düzenleyen, organize eden, sanat yapıtının başlı basma bir yatırım aracı olmasını sağlayan, sanatçı ile alıcı arasındaki ilişkiye toplumsal bir boyut kazandıran ve eğitim programlarıyla sanat eğitimine de katkıda bulunan sanat galerileri, bu piyasanın vazgeçilmez kurumlarıdır. Ancak, Türkiye'de sanat galerilerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi, etkinlik alanlarının genişletilmesi, uluslararası kuruluşlara katılmaları, sanat piyasasındaki işlevlerin güçlendirilmesi ve ortak çıkarlarının gözetilmesi, örgütlenmeleri yolu ile gerçekleşecek olgulardır. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, art gallery management does not have a long historical past. The first attempts about this subject were made in Istanbul and then expanded to Ankara. In Ankara, attempts about art gallery management have underwent to a rapid development since early 1980. However, as there isn't adequate source in Turkey about art gallery management, this matter has appeared as a problem to be examined. Research data were obtained both through literature searching and through interviewing with gallery managers. In the 1st Chapter after introductiory, historical development of Collecting in Europe and in Turkey was given and then important art exhebitions in Turkey were mentioned. Later on little information was given about art fairs. In the 2nd Chapter emergence of art gallery management and its historical development in Europe, classification of art galleries, art gallery and museum relations, artist-gallery manager- collector relations, and place of art galleries in art education were explained. In the 3rd Chapter; art gallery management in Turkey was studies through applying inquiry to gallery managers. The research was completed with Summary, result and proposals. As a result, in art market in Turkey art galeries which organize the relations of this market, make art piece independently a means of investment, bring a social view to the relation between the artist and the buyer, and contribute to art education through education programmes are essential organisations of this market.However; in Turkey improvement of working conditions of art galleries, enlargement of their activity fields, their participation in international organisations, strengthening of their functions in art market and envisaging common interests will be realised only if the art galleries are organized. VI