Ortaöğretim lise 1 fizik dersi 'sıcaklık ve ısı' öğretim programı tasarısı
A Curriculum design for 'temperature and heat' at grade 9 of high school physics
- Tez No: 117038
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL ÇALLICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Ortaöğretim Lise Fizik I Dersi“Sıcaklık ve Isı”ünitesinin öğretim programı tasarısının hazırlanması ve hazırlanan tasarının değerlendirilmesidir. Bu amaçla, program tasarısı geliştirme ilkelerine dayanılarak, ünite için hedef ve hedef davranışlar ile ünite içeriği belirlendi ve belirlenen içerik düzenlendi. Hedef ve davranışları gerçekleştirecek, öğrenci düzeyine uygun öğrenme yaşantıları belirlendi. Araştırmanın modeli, deneme modeli türlerinden biri olan ön test-son test kontrol gruplu modeldir. Geliştirilen programın değerlendirilmesi için, İzmir ili, Buca ilçesi, Şirinyer Lisesi, süper lise bölümünde 9. sınıfa devam eden 29 öğrenciden oluşan bir sınıf deney grubu, 29 öğrenciden oluşan diğer bir sınıf ise kontrol grubu olarak rasgele belirlenerek, deney grubuna geliştirilen öğretim programı, kontrol grubuna ise daha önceden izlenen geleneksel öğretim programı eş zamanlı olarak uygulandı. Değerlendirme aşamasında, araştırmacı tarafından geliştirilen sıcaklık ve ısı basan testinin ön test ve son test olarak uygulanmasıyla elde edilen veriler SPSS 8.0 for Windows istatistik paket programı kullanılarak çözümlendi. Ayrıca ön test ve son test olarak uygulanan fizik dersine yönelik tutum ölçeğinden elde edilen verilerde, aynı program kullanılarak değerlendirildi. Araştırma sonucunda, her iki programla yapılan öğretim sonunda uygulanan başarı testi verilerine göre, geliştirilen öğretim programı tasarısının uygulandığı deney grubunun kontrol grubuna göre daha başardı olduğu bulundu. Ön test ve son testlere verilen yanıtlar incelenerek, öğretim öncesi öğrencilerin sahip olduğu ve öğretim sonrası hala devam eden yanılgılar belirlendi. Elde edilen sonuçlar ışığında, sıcaklık ve ısı ünitesinin daha iyi öğretimi için ipuçları ve yöntemler önerildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to develop a curriculum design for the topic of“Temperature and Heat”for the 9th Grade high school physics lessons and evaluation of the developed program. In order to achieve this, the contents, objectives and behavioral objectives were developed based on the curriculum development principles. Afterwards, appropiate learning activities were determined to achieve objectives and behavioral objectives. Pretest-posttest control group approach was employed as the model of the research. A control group containing 29 students and an experimental group with 29 students, at 9th Grade, Şirinyer High School in İzmir were selected randomly, for evaluating the developed curriculum design. The developed curriculum design to the experimental group and the traditional teaching program were, simultaneously, applied to the control group. The data obtained by means of pre and post achievement tests was analysed, by using SPSS 8.0 for WINDOWS statistical program, specifically t test. The data obtained by pre and post physics attitude tests were analyzed by employing t test. Accoarding to the achievement test results, the experimental group, to whom the developed curriculum design was applied, was found to be more successful than the control group. Examining the answers which was given for the pre and post-tests, students' beliefs before the instruction and remaining beliefs after the instruction were determined. In the light of the obtained results, some tips and methods for a better instruction of temperature and heat unit were recommonded.