Lise 1. sınıf öğrencilerinin ısı ve sıcaklık konusu hakkında kavram geliştirme süreçlerinin incelenmesi
Investigation of 9th grade students' conceptual development process about heat and temperature
  1. Tez No: 144950
  2. Yazar: SEDA ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
ÖZET Bu çalışmada, lise 1. sınıf öğrencilerinin, ortaöğretim fizik programı içeriğinde yer alan“ısı ve sıcaklık”konusu ile ilgili kavram geliştirme süreçleri incelenmek ve“madde ve özellikleri”konusunun öğrencilerin kavram geliştirme sürecindeki etkisinin ne olduğu araştırılmak istenmiştir. Isı ve sıcaklık kavramlarının bir öğrenci tarafından nasıl üretildiği, bilişsel yapıda kavramsal çatıların nasıl geliştirildiği, açıklayıcı bir uygunluk içinde alternatif çatıların nasıl uygulandığı ve zaman içerisinde kararlı hale geldiği araştırılmak istenen amaçlardandır. Bu amaçlar doğrultusunda; kavram çarkı, kavram sınıflandırması ve çeşitli sorular geliştirilmiştir. Bu etkinlikler, Aksaray İli, Güzelyurt İlçesine bağlı Ihlara kasabasında bulunan Ihlara Çok Programlı Lisesine devam eden 12 öğrenciye uygulanmıştır. Uygulamadan elde edilen verilerin analizleri, öğrencilerin açıklayıcı alternatif çatılara sahip olabileceklerini, alternatif çatıları kullanarak olgulara açıklamalar getirebileceklerini ve bu çatıları süreç içerisinde uygulayabileceklerini göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Kavramsal gelişim ve alternatif çatılar Sayfa adedi : 353 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Bilal GÜNEŞ
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, it has been wanted to explore the 9th grade students' process of conceptual development about“heat and tempeture”which is subject included in secondary school physics curriculum in Turkey and to show the effects of the concepts of“matter and it's properties”on the process of conceptual development. How the concepts of“heat and tempeture”are generated by a learner, how the conceptual frameworks are developted on cognitive structure, how these alternative frameworks applied cohorently across a wide range of overlopping contexts and became a persistent over time are the purposes to be investigated. Through these purposes; concept circule, concept categorization and various questions were developted. These representations were given to twelve 9th graders in Ihlara Çok Programlı Lisesi in Ihlara Town, Güzelyurt in the province of Aksaray. Analysis of the documents which are obtained from the study has showed that students will be able to have explanatory alternative frameworks, provide explanation for phenomena by using alternative frameworks and use these on process. Key Words : Conceptual development and alternative frameworks Number of Pages : 353 Adviser : Associate Prof. Dr. Bilal GÜNEŞ