Yunanistan'da Müslüman azınlık açısından din ve vicdan özgürlüğü
  1. Tez No: 117044
  2. Yazar: TURGAY CİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAHRİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
ÖZET 2 Temmuz 1881 tarihli İstanbul Andlaşması, 14 Kasım 1913 tarihli Atina Andlaşması, 10 Ağustos 1920 tarihli Yunanistan'daki Azınlıkların Korunmasına Dair Sevr Andlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihli Lozan Banş Andlaşması Yunanistan'daki Türk azınlığın hukuki statüsünü tanzim eden en önemli andlaşmalardır. Bu andlaşmalar, Yunanistan'ı Müslüman Türkler dışında diğer azınlıklar bakımından da yükümlülükler altına sokmuş ve bu yükümlülükler gereği, Yunan iç hukukunda yasal düzenlemeler yapılmıştır. Söz konusu yasal düzenlemelerin konumuz açısından en önemlisi 1920 tarih ve 2345 sayılı yasadır. Bu yasa, 24 Aralık 1990 tarihinde Yunan Hükümet Gazetesinin 182 sayılı nüshasında yayınlanarak, yürürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yürürlükten kaldırılmıştır. 1920 tarih ve 2345 sayılı yasa yürürlükte kaldığı müddetçe, Başmüftülük ile ilgili hükümleri Yunan yönetimi tarafından hiçbir zaman uygulamaya konulmamıştır. Diğer taraftan 1920 tarih ve 2345 sayılı yasanın Müftülerin Müslüman Türk azınlık tarafından serbest seçim yöntemiyle belirlenmesini öngören hükümleri de Yunan yönetimi tarafından uygulanmamıştır. Diğer taraftan da Yunanistan, imzalayıp, onayladığı andlaşmalarla üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmeyerek, ahde vefa (pacta sunt servanda) gibi evrensel ilkeleri ihlâl etmiş ve böylece devlet olarak güvenilirliğini kaybetmiştir. Yunanistan'ın 1981 yılında Avrupa Birliği üyesi olması bu tutumunda herhangi bir değişiklik yaratmamış, aksine daha katı, oldu bittilerle dolu keyfi bir siyaset devreye sokmuştur. O kadar ki, yapılan haksızlıklar ve hukuka aykırı uygulamalar karşısında, Batı Trakya Müslüman Türklerinin din ve vicdan özgürlüklerinin ihlâlleri ile bu konudaki mağduriyetleri daha da artmıştır. Avrupa Birliği üyesi Yunanistan'da, Müslüman Türklerin kendi anadillerinde eğitim ve öğretim yapacak anaokullarına, ilköğretim ve lise açmalarına kesinlikle izin verilmemektedir. Demokrasi, özgürlük, insan hakları, uluslararası hukuk ve hukuk devleti ilkelerini ağzından düşürmeyen Avrupa Birliği üyesi Yunanistan, bütün bu ilkelerin tersini uygulamaktadır. Yunanistan, sadece Müslümanların din ve vicdan Vözgürlüklerini ihlâl etmekle kalmamakta, Hristiyanlığın Katolik ve Protestan mezheplerinin ve diğer dinlerin din ve vicdan özgürlüklerini de ihlâl etmektedir. Özellikle Avrupa Birliği üyesi bir devlette, bu ihlâllerin yaşanması ve diğer üye devletler ile Avrupa Birliği kurum ve kuruluşların bu uygulamaları ve ihlâlleri görmemezlikten gelmeleri, çifte standart uygulamaları da ayrıca üzerinde düşünülmesi gereken bir olgudur. VI
Özet (Çeviri)
ABSRACT The Istanbul Treaty (July 2, 1881), the Athens Treaty (November 14, 1913), the Sevres Treaty for the Protection of the Minorities in Greece (August 10, 1920) and the Lausanne Treaty (July 24, 1923) are amongst the most important treaties determining the legal status of the Turkish minority in Greece. These treaties forced Greece to undertake obligations for other minorities as well as the Turks. The most important of the legal arrangements done is the law No 2345 adopted in 1920. This law was abrogated by the Presidential Decree published in the Official Gazette's issue no: 182. While the law was in force, the articles regarding the Başmüftülük (provincial director of religious affairs) were never implemented by the Greek government. The articles that regulate the free election of the Muftis by the Muslim Turkish minority were not implemented either. The Greek government prefers the appointment method. By this method Greece violates the principles of being a state ruled by the rule of law and democracy by ignoring the law and by ignoring the public opinion. Moreover, Greece violated the universal principles of“pacta sunt servanda”by not fulfilling the obligations which were undertaken by the treaties she signed and has lost the reliability as a state. Greece's membership of the European Union (EU) in 1981 did not bring any change in her attitude; on the contrary, she put into force a new fait accompli policy. This new policy increased the unjust treatment to the Muslim Turkish Minority of the Western Thrace via the violations of the freedom of conscience and religion. Until today, the establishment of the Başmüftülük was prevented by the Greek government. The lack of an authority to control and appeal the decisions of the muftis is a great absence. According to the treaties between Greece and Turkey and according to the law 2345 dated 1920, a Başmüftülük should be established in Gümülcine. At present, restrictions on practicing Islam in Greece still continue. These restrictions also extend to other religions and denominations of Christianity. The European Court of Human Rights has passed a judgment against Greece on this matter. The Müftülük and the Vakifs, the two important institutions are still under the invasion of the Orthodox Greek authority. The establishment of associations, non- VIIgovernmental organizations by the Muslim Turks in the Western Thrace is still being prevented by court decisions in Greece. The associations that were established before are being closed also by court decisions. In Greece, a member of the EU, the foundation of kinder gardens, primary and high schools in which education would be given in the native language (Turkish) of the Muslim Turks is strictly forbidden. But if the proportion of the Turkish community in the region is to be taken into account, the strong need for those institutions by the Muslim Turks can be noticed. Greece, who never stops paying lip service to democracy, freedom, human rights, international law and the rule of law, acts against these principles. Greece does not only violate the freedom of conscience and religion of the Muslims but also violates that of the followers of other religious faiths and Christian denominations. Especially in a state who is a member of the EU, the negligence of other EU member states and the double standard applied regarding these matters require a careful consideration and a deeper understanding of the issues mentioned. VIII