Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı'nın Türkiye'de dernek çatısı altında örgütlenme süreci
Organization Process of the Western Thracian Muslim Turkish Minority Under the Umbrella of an Association in Turkey
- Tez No: 616615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF ZEYREKLİ YAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yunanistan'da azınlık olarak yaşadığı 96 yıllık tarihsel süreç içerisinde vatandaşı olduğu Yunanistan tarafından kendini baskı altında hisseden Batı Trakya Müslüman Türk azınlığı, dünyanın çeşitli bölgelerine göç etmek zorunda kalmış ve sahip olduğu kimliği koruma ihtiyacıyla göç ettiği yerlerde örgütlenmeye başlamıştır. Batı Trakya Türklerinin Türkiye'de dernekleşme sürecinin ele alındığı bu çalışma, başta Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkezi olmak üzere; Batı Trakya derneklerinin azınlık sorunları üzerindeki etkisini, derneğin gerçekleştirdiği projeler ışığında analiz etmektedir. İlgili yazın incelendiğinde Batı Trakya azınlığının Türkiye'de dernek çatısı altında örgütlenme sürecini ve dernek faaliyetlerini ele alan bir çalışmanın yapılmadığı gözlemlenmiştir. Çalışma, yazında yer alan bu boşluğu doldurma amacı taşımaktadır. Kimliğinin tehlike altında olduğuna inanan Batı Trakya Türkleri, başta Türkiye olmak üzere farklı bölgelere göç etmiş, azınlık kimliğinin korunmasına yönelik aktif çalışma içerisine girerek örgütlenmeye başlamıştır. Bu çerçevede çalışmanın kuramsal çerçevesini“kimlik”kavramını disiplinin merkezine koyan; sosyal bağların kuruluşunda, korunmasında ve dayanışma içerisinde güçlenmesinde kimliğin önemini savunan sosyal inşacılık kuramı oluşturmaktadır. Çalışmada yazın taramasının yanı sıra, bilimsel incelemeler açısından yeterli bilgiye ulaşılamaması sebebiyle nitel araştırma yöntemi olan görüşmeye de başvurulmuştur. Yapılan incelemeler sonucunda Batı Trakya'daki hak ihlallerinin azalmasından sonra, Türkiye'de bulunan Batı Trakya Derneklerinin farklı bir kimlik arayışına girerek Türkiye'de yaşayan Batı Trakya Türklerinin sorunlarına yöneldiği, söz konusu derneklerin geliştirdikleri faaliyetlerle Batı Trakya Azınlığının hak arama mücadelesinde önemini ve etkisini korumaya devam ettiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The Western Thracian Muslim-Turkish minority, who felt oppressed by Greece during the 96-year historical period in which they lived as a minority in Greece, had to emigrate to various parts of the world and started to organize in the places where they emigrated with the need to protect their identity. This study, which focuses on the process of association of Western Thracian Turks in Turkey, analyzes the impact of Western Thracian associations on minority issues through the projects carried out by the Headquarters of the Association of Solidarity of Western Thracian Turks. An analysis of the relevant literature shows that to date, there has been no study that examined the organization process and activities of the Western Thracian minority under the umbrella of an association in Turkey. This study aims to fill this gap in the literature. The Western Thracian Turks, who believed that their identity was endangered, migrated to different regions, especially Turkey, and started to organize by actively working to protect their minority identity. In this context, the theoretical framework of the study is based on the social construction theory which puts the concept of“identity”at the center of the discipline, advocating for the importance of identity in the establishment, protection, and strengthening of social bonds in solidarity. In addition to screening the literature, interviews, a qualitative research method, were also used due to insufficient information in terms of scientific analysis. The results show that after the reduction of rights violations in Western Thrace, Western Thracian Associations in Turkey sought a different identity and turned to the problems of Western Thracian Turks living in Turkey, and these associations continue to maintain their importance and influence in the struggle for the rights of the Western Thracian Minority with the activities they develop.