Gazali'de mucize problemi
Gazali on miracle
- Tez No: 117056
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Mucize, Tanrısal bir müdahaleyle mevcut tabiat işleyişinin askıya alınarak, insanların nasıl olduğunu anlayamadıkları bir takım olağanüstü olayların ortaya çıkmasıdır. Mucize, ister olmayan bir şeyin ortaya çıkarılması, isterse olan bir şeyin başka bir şeye dönüştürülmesi şeklinde olsun sonuçta Tanrı'nın bir yaratmasıdır. Tanrı'nın yaratmasında üç öğeden bahsedebiliriz: 1) Yaratan Tanrı, 2) yaratılan nesne, 3) Tanrı'nın yaratma biçimi. Mucize kavramında 'Tanrı'nın yaratması“ anahtar rol oynar. Bunun için Allah'ın iradesi, inayeti, peygamber göndermesi ve onu mucizelerle destekleme esprisi söz konusu kavramın incelenmesinde, felâsifenin görüşleriyle karşılaştırılarak açığa çıkarılması kaçınılmazdır. Gazali'ye göre, alemde kozalite kabul edilir, ama bu zorunlu değildir. O, mucize konusunda, fideist bir tutum izlemiştir. Bu tutumuyla o, felâsifeye ters düşmüştür. Gazali, Tanrı'nın iradesine ayrı bîr önem verir. Mucize konusunda ”sünnetullah“ ve ”doğa kanunu" da ikinci derecede öneme sahiptir. Gazali'ye göre mucize, nübüvveti destekleyen önemli bir faktör olmasına rağmen, tek başına yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Miracle is thought to be extra-ordinary occurrence -unconceivable by humans as to how it happens- with a divine intervention by suspension of regular currents of the nature. Be it occurrence of something non-existent before, or be it transformation of an existent thing into something else, miracle is in effect a creation of God. We can speak about three elements of divine creation: 1) God as Creator, 2) the thing created and 3) the mode of creation. The concept of“God's creation”plays an important role in the subject of miracle. It is certainly necessary to look at the concepts of God's will, God's grace, His sending prophets and supporting them by miracles in philosophers' views in order to make them understandable. According to Gazali, causality is acceptable in the universe but this not necessary. In the subject of miracle, he follows the fideist way. By so doing, he conflicts with the philosophers. He gives great importance to God's will. For miracle,“God's tradition”(Sunnatullah) and“the law of nature”have secondary importance. Gazali is of the opinion that even though miracle is an important factor which supports prophecy, it is not good enough alone. VI