Anaokulları ve anasınıflarındaki 4-6 yaş çocuklarının eğitimlerinde kullanılan araç-gereçlerin mevcut durumu ve niteliklerinin belirlenmesi Diyarbakır örneği
  1. Tez No: 117067
  2. Yazar: İLKNUR KASALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM AŞILIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
II ÖZET Bu araştırmanın temel amacı, Diyarbakır il merkezinde bulunan ilköğretim okullarına bağlı anasınıfları ile anaokullarındaki çocukların, eğitimlerinde kullanılmakta olan eğitim araç-gereçlerinin mevcut durumu, bu araç-gereçlerin nitelikleri, kullanılma ve temin edilme durumlarını ve yeterliliklerini belirlemektir. Çalışmada iki aşama izlenmiştir. İlk aşamada yerli ve yabancı literatür taramasından elde edilen bilgilerin yer aldığı kuramsal veriler bulunmaktadır. İkinci aşamada Diyarbakır il merkezindeki ilköğretim okullarına bağlı anasınıfları ve anaokullarındaki öğretmenlerin araç-gereçler konusundaki görüşlerini tespit etmek amacıyla geliştirilen anket formuna verdikleri yanıtlardan elde edilen bulgular ve bu bulgulara ilişkin yorumlar yer almaktadır. Anket için uzman görüşüne başvurulmuş, sonuçların değerlendirilmesinde de aynı yol izlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulguların özeti şöyledir:. Anaokulları ve anasınıflarında görev yapan öğretmenler araç-gereç kullanmanın yararına inanmaktadırlar.. Anaokulları ve anasınıflarında olması gereken eğitim ortamlarından ilgi köşeleri nitelik ve nicelik olarak vasat veya yetersiz düzeydedir. Bu durum eğitimin kalitesini olumsuz etkilemektedir.. Anaokulları ve anasınıflarının bahçesinde çocukların psiko-motor gelişimlerini destekleyecek bahçe araçlan yok denecek kadar azdır.. Anaokulları ve anasınıflarında kullanılan araç-gereçlerin kız ve erkek çocukların her ikisine de yönelik olduğu görülmektedir.. Anaokulları ve anasınıflarında bulunan eğitim araç-gereçleri zihinsel ve psiko- motor gelişimi desteklemeye yöneliktir.. Anaokulları ve anasınıflarında kullanılan eğitim araç-gereçleri velilerin ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın yardımıyla temin edilmektedir.. Anaokulları ve anasınıflarında öğretmene yardımcı olacak bir personel bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The main purpose of this investigation is to determine the existence, qualities, usage, providing conditions and capacities of education tools being used in education of children in nursery schools and kindergartens branched to primary schools in Diyarbakır city centre. Two ranks were fallowed in the study. In the first rank, there is theoretical data consisting of the informations got from the resecearch of local and foreign literature. In the second rank, there are findings obtained from the answers of the teachers of nursery schools and kindergartens branched to primary schools in Diyarbakır city centre for the poll prepared with the purpose of establishing their ideas about tools and commentaries related to theve findings. An expert was consulted about his opinion for the poll and the game method was followed in examining the results, too. The summary of the findings obtained from the research is as below:. Teachers working at nursery schools and kindergartens believe in the usefulness of using tools,. In nursery schools and kindergartens, the needed interest departments in education surroundings are on average or inadequate level in quality and quantity. This condition influences the quality of education negatively.. In the gardens of nursery schools and kindergartens, the garden equipments to support the development of children's psycho-motor are nearly non-existent.. It seems that the tools used at nursrey schools and kindergartens are suitable both for girls and boys.. The education tools existing in nursery schools and kindergartens are suitable for supporting mental and psycho-motor development.. The education tools used in nursery schools and kindergartens are providede by supports of parents and the Ministry of Education.. There is a staff to help the teacher in each nursery school and kindergarten.