Okul öncesi dönem çocuklarının ebeveynlerinin ve öğretmenlerinin eğlence eğilimleri ile çocukların oyun oynama eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the entertainment tendencies of parents and teachers of preschool children and the children's play tendencies
  1. Tez No: 997850
  2. Yazar: AYCAN ERGENÇİÇEĞİ AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YOLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada; okul öncesi dönem çocuklarının oyun oynama eğilimleri, etkileşim içinde oldukları yetişkinlerin- öğretmenlerinin ve ebeveynlerinin- eğlence eğilimleri bağlamında incelenmiştir. Çocukların oyun davranışlarının gelişiminde yetişkinlerin tutum ve eğilimlerinin belirleyici bir rol oynadığı varsayımı doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu,“Çocuklar İçin Oynama Eğilimi Ölçeği”ve“Yetişkin Eğlence Eğilimi Özelliği Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim yılında İzmir ili Çeşme, Karabağlar, Buca, Konak, Balçova ilçelerindeki Milli Eğitim Bakanlığı' na bağlı bağımsız anaokulları, özel anaokulları ve ilköğretime bağlı anasınıflarında bulunan 4-6 yaş grubu çocukların ebeveynleri ile okul öncesi öğretmenleri oluşturmuştur. Örneklem, kolay ulaşılabilirlik ve gönüllülük esaslı seçilen 203 anne, 203 baba ve 20 okul öncesi öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada çocukların oynama eğilimleri anne, baba ve öğretmenlerinin sahip oldukları eğlence eğilimleri bağlamında ayrı ayrı incelenmiş ve çocukların anne, baba ve öğretmenlerinin eğlence eğilimlerinden farklı düzeylerde etkilendikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçları, yetişkin eğlence eğiliminin çocukların oyun oynama eğilimlerini doğrudan etkilediğini göstermiş; ebeveynlerin ve öğretmenlerin eğlence eğilimleri ile çocukların oynama eğilimleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre; anne, baba ve öğretmenlerin Yetişkin Eğlence Eğilimi Ölçeği alt boyutlarından“eğlence arayışı, baskılanmamışlık ve kendiliğindenlik”boyutları ile Çocuklar İçin Oynama Eğilimi Ölçeği alt boyutlarından“sosyal kendiliğindenlik, fiziksel kendiliğindenlik, zevkin dışavurumu, mizah anlayışı,”boyutları arasında zayıf ve orta düzeyde, pozitif ve istatiksel açıdan anlamlı ilişkiler görülmüştür. Araştırma bulguları bir bütün olarak incelendiğinde anne, baba ve öğretmenlerin eğlence eğilimlerinin, çocukların oynama eğilimlerinde önemli bir role sahip olduğu görülmektedir. Çalışma sonuçları, çocukların oyun oynama eğilimlerinde yetişkin-çocuk etkileşiminin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the play tendencies of preschool children in the relation to the play tendencies of the adults with whom they interact, namely their parents and teachers. Based on the assumption that adults' attitudes and tendencies play a decisive role in the development of children's play behaviors, a correlational research model was employed within the scope of quantitative research methods. The data of the study were collected using a Personal Information Form, the“Children's Playfulness Scale”and the“Adult Playfulness Trait Scale”. The sample consisted of parents and preschool teachers of children aged 4–6 who were attending independent kindergartens affiliated with the Ministry of National Education (MoNE), private kindergartens, and kindergarten classes within primary schools during the 2023–2024 academic year in the districts of Çeşme, Karabağlar, Buca, Konak, and Balçova in İzmir. The sample was selected based on convenience sampling and voluntariness and included 203 mothers, 203 fathers, and 20 preschool teachers. In the study, children's play tendencies were examined separately in relation to the entertainment tendencies of their mothers, fathers, and teachers,. The findings indicated that children were affected to varying degrees by the entertainment tendencies of their mothers, fathers, and teachers. The results demonstrated that adult entertainment tendencies have a direct effects on children's play tendencies and that there is a statistically significant relationship between the entertainment tendencies of parents and teachers and children's play tendencies to engage in play. According to the results of the statistical analyses, weak to moderate, positive and statistically significant correlations were found between the subdimensions of the“Adult Playfulness Trait Scale”(“fun seeking, lack of inhibition,”and“spontaneity”) and the subdimensions of the Children's Playfulness Scale, including“social spontaneity, physical spontaneity, expression of pleasure,”and“sense of humor”). These findings suggest that higher levels of adult entertainment tendencies are associated with more pronounced play tendencies in children, particularly in dimensions related to spontaneity and emotional expression during play. When the research findings are considered as a whole, it is evident that the play tendencies of mothers, fathers, and teachers play a significant role in children's play tendencies The results of the study emphasize the importance of adult-child interaction in supporting children's play tendencies and highlight the role of playful Adults in fostering positive play experiences. In this respect, the findings contribute to the early childhood education literature bu underling the importance of adult playfulness in both family and educational contexts.