Okul öncesi dönem çocuklarının öz düzenleme becerileri ile akran oyun davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between self-regulation skills of preschool children and interactive peer play behaviors
  1. Tez No: 1001806
  2. Yazar: EMRULLAH KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇELEBİ ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemdeki çocukların öz düzenleme becerileri ile etkileşimli akran oyun davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı anaokulları ve ilkokullar bünyesindeki anasınıflarında öğrenim görmekte olan 48–72 aylık çocuklar oluşturmuştur. Örneklem, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenen anasınıflarında öğrenim gören çocuklardan oluşmaktadır. Veriler,“4–6 Yaş Çocuklarına Yönelik Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği–Anne Formu”ve“Penn Etkileşimli Akran Oyun Ölçeği–Ebeveyn Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Mann–Whitney U testi, Spearman sıra farkları korelasyon analizi ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları, çocukların öz düzenleme becerileri ile etkileşimli akran oyun davranışları arasında anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Öz düzenleme becerileri, oyun etkileşimi ile pozitif; oyunun bozulması ve oyundan kopma davranışları ile negatif yönde anlamlı ilişkiler sergilemiştir. Regresyon analizleri sonucunda, öz düzenleme becerilerinin oyun etkileşimini pozitif yönde; oyunun bozulması ve oyundan kopmayı ise negatif yönde anlamlı biçimde yordadığı belirlenmiştir. Öz düzenleme becerileri, oyun etkileşimine ilişkin varyansın yaklaşık %43'ünü açıklamıştır. Yaş değişkenine göre öz düzenleme ve oyun davranışlarında anlamlı farklılıklar saptanırken, cinsiyet değişkeninin öz düzenleme becerileri üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda, okul öncesi eğitim ortamlarında öz düzenleme becerilerini destekleyen oyun temelli etkinliklere daha sistematik biçimde yer verilmesi ve akran etkileşimini merkeze alan yapılandırılmış oyun uygulamalarının yaygınlaştırılması önerilmektedir. Ayrıca gelecekte yapılacak araştırmalarda, öz düzenleme ile etkileşimli akran oyun davranışları arasındaki ilişkilerin boylamsal ve deneysel desenlerle ele alınmasının alan yazına önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between self-regulation skills and interactive peer play behaviors of preschool children. A quantitative research design employing the relational survey model was used. The population of the study consisted of children aged 48–72 months attending kindergartens and preschool classrooms within primary schools affiliated with the Ministry of National Education in Istanbul. The sample consists of children attending kindergartens that were selected using the convenience sampling method. Data were collected using the Self-Regulation Skills Scale for Children Aged 4–6 – Parent Form and Penn Interactive Peer Play Scale – Parent Form. Data analyses were conducted using descriptive statistics, the Mann–Whitney U test, Spearman's rank-order correlation analysis, and regression analyses. The findings revealed significant relationships between children's selfregulation skills and interactive peer play behaviors. Self-regulation skills were positively associated with play interaction and negatively associated with play disruption and play disconnection. Regression analyses indicated that self-regulation skills significantly and positively predicted play interaction, while significantly and negatively predicting play disruption and play disconnection. Self-regulation skills accounted for approximately 43% of the variance in play interaction. While significant differences were found in self-regulation and play behaviors according to age, no significant effect of gender on self-regulation skills was identified. Based on the findings, it is recommended that preschool educational settings incorporate play-based activities that systematically support self-regulation skills and expand the use of structured play practices that emphasize peer interaction. Furthermore, future research employing longitudinal and experimental designs to examine the relationships between self-regulation and interactive peer play behaviors is expected to contribute substantially to the existing literature