Türkiye'de siyasal partiler rejiminin hukuki sınırları
- Tez No: 117092
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Siyasal partiler demokratik siyasal yaşamın vazgeçilmez unsurlarıdır. Temsili demokrasilerde siyasal partilerin kendilerinden beklenen işlevleri yerine getirebilmeleri için serbestçe örgütlenme ve faaliyette bulunma olanaklarına sahip olmalıdırlar. Türkiye'de, Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu'nda mevcut siyasi partiler rejimi anti- özgürlükçüdür. Bu durum, siyasi partilerin kapatılması davalarında karar mercii olan Anayasa Mahkemesi kararları için de geçerlidir. Siyasal partiler alanında yaşanan sorunların çözümü için hem mevzuatın iyileştirilmesi ve hem de Anayasa Mahkemesi 'nin özgürlükler lehine karar verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Political parties ara indispensable elements of democratic political life. Political parties must have the opportunity of act of assembling freely in order to perform the functions expected from them in represantative democracy. The present political parties regime regulated in tne constitution and Law on Political Parties has anti-liberal characteristics. This feature may also be observed in decisions of the Costitutional Court which is a competent judical organ in the dissolution of political parties. In conclusion, for the solution of problems on the political parties field, the improvement of legal regulations and also a change of the decisions of Costitutional Court in favour of freedom in question are required.