İslam Hukukunda hidane (çocuk bakımı ve himayesi)
  1. Tez No: 117095
  2. Yazar: FARUK AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKERİM ÜNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hidane, çocuk ve çocuk hükmünde olan kişilerin bakımını, himayesini, eğitimini içeren bir kavramdır. Hidane, İslam Hukukuna özgü bir teridir. Medeni Hukuktaki karşılığı, çocuk himayesi ve velayeti olarak tanımlanabilir. Evlilik devam ederken çocuğun bakımı ve himayesi aile ortamında yapılır. Ölüm, boşanma vb. ayrılıklarda çocuk bakımı ve himayesi bir problem olarak karşımıza çıkar. Bu durumda hidane, bu problemin çözümünü içerir. Hidane hakkı, çocukla yakın akrabalığı olan tüm kişilere ait bir haktır. Prensip olarak; çocuğun hidanesi anneye, çocuğun velayeti babaya aittir. Hidane hakkı, kanun koyucu tarafından verilmiş bir haktır. Çocuğun sahipsiz kalması durumunda; kimse bu hakkından vazgeçemez. Böyle bir durumda hidanenin görev boyutu karşımıza çıkar. Yargı, bu görevi yerine getirmesi için taraflara müeyyideler uygulayabilir. Hidane, çocuğun yemesini, içmesini, giyinmesini vb. ihtiyaçlarını kendisi karşılayabileceği yaşa gelinceye kadar devam eder. Bu sürenin bitiminden sonra çocuk velisine teslim edilir.
Özet (Çeviri)
Hidane is a concept that includes care, protection and education of a child and childlike people. Hidane is a term which is peculiar to islamic law. It can be definited as the protection and wardship of a child in civized law. During marriage the care and protection of a child is done in the family atmospher. In separatenesses like death, divorce, etc. care and protection of a child comes us as a problem. In this sitvation Hidane contains the solution of this problem. The Right of Hidane, is a right that belongs to all members who are relatively close to the child. Precipally; child's Hidane belongs to mather and child's wardships belongs to father. Hidane Right is a right that has been given by lawmaker.If the child is abandoned, no body can give up this right. In this situation we meet to the duty dimension of Hidane. The judgement can apply some sanctions to the parents in order to perform this duty. Hidane continues until the child can be self contained and can eat, drik, wear, etc. by him self. The child is delivered to his trustee after the end of this period.