Nima Yuşic'in hayatı, şiiri, edebi şahsiyeti ve etkileri
  1. Tez No: 117096
  2. Yazar: OSMAN ASLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışma, esas olarak üç bölümde ele alınmıştır. Birinci bölüm: Bu bölümde, Nîma Yûşic'in (1897-1959) hayatı ele alınmıştır. Bu kısımda, şairimiz Nîma 'nın doğumu, nesebi, çocukluğu, tahsil hayatı, çalışma hayatı, şiirleri ve ölümü özet bilgiler halinde verilmiştir. İkinci bölüm: Bu bölümde, şairin edebi özelliğiyle ortaya çıkmadan önceki dönemde, yani meşrutiyet dönemindeki edebi durum, şairin klasik şiirlerini yazdığı ve kendisini kısmen kanıtladığı ilk dönemi, şairin daha sonra yeni tarz şiirlerini yazdığı ikinci dönemi ve onun edebi şahsiyeti ele alınmıştır. Üçüncü bölüm: Bu kısımda, Nîma' nın etkileri ve yazdığı bazı şiirlerin Farsça asıllarından alman örneklere yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise, Nîma Yûşic'in edebi yönünü yansıtan ve genel bir değerlendirme olan kendi kişisel düşüncelerimi ifade ettim.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The aim of this study, : can be defined by three axes which can be shortly summarized as following; İn chapter one: A study of Nîma Yushic's( 1897-1959) life. This chapter, containes his birth, family, education, works, poems and death in a summariazed format. İn chapter two: Forming a general image of the literary period before our poet Nîma Yushîc and in which he lived and clarifying the influence of the different events of that time upon him. This chapter, also contains the first time period that he writed his first classic poems, the second period that he writed his new style poems and the last period is about his poetic caracter. İn chapter three: İn this chapter, we gave the effects of our poet Nîma Yushic on the other poets. Also there are some examples of his poems in persian that have been selected from their original persian books. İn the conclusion of my this thesis, ı added my personel opinion about Nîma Yushîc's general properties together with the conclusions of my reseach.