Kara para aklama suçu
  1. Tez No: 117114
  2. Yazar: İBRAHİM KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
TÜRKÇE ÖZET Suç ve suça karşı mücadele insanlık tarihi kadar eski olmasına rağmen, kara para ve kara para aklama suçları hem dünya hem de Türk hukuk literatürüne yeni girmiş bulunmaktadır. Günümüz dünyasında, kara para ve kara para aklama suçundan elde edilen büyük ölçekli ekonomik güç, hükümetlerin ve rejimlerin kurulup yıkılmasına, hukuk devleti ve demokrasinin zedelenmesine, ülkede terörün gelişmesine, ülke imajını bozulmasına, toplumsal, siyasal ve sosyal yozlaşmalara, rüşvet ve yolsuzlukların artmasına, ahlaki değerlerin bozulmasına, toplumsal ve siyasal yapının kirlenmesine, adaletsizliklere, yargının bağımsızlığının zedelenmesine, ekonomik krizlere, bütçe, maliye, dış ticaret politikalarının olumsuz etkilenmesine, hatta bu politikalarda yanılma olmasına, ülkedeki gelir dağılımı ve toplumsal refahın bozulmasına, kamu kurum ve kuruluşlarının işlevlerinin azalmasına, ülkede çete ve mafya tipi örgütlerin artmasına, önlem alınmaz ise kamu örgütleri yerine çete ve mafya tipi örgütlerin ülkeyi yönetmeye kalkmasına ve kamu düzeninin dolayısıyla hukuk sisteminin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Kara para ve kara para aklama suçlarının örgütlü suçlar olması ve global yapıları nedeniyle, ulusların bu suçlarla tek başına mücadele etmesi mümkün değildir. Bu nedenle, bu suçlarla hem ulusal hem de uluslararası platformlarda mücadele edilmelidir. Ülkemizde 19.11.1996 tarihinden itibaren 4208 Sayılı Kara paranın Aklanmasının Önlenmesine Dair Yasa'yı uygulamaya başlamak suretiyle, kara paranın aklanmasını suç sayan ülkeler arasına katılarak uluslararası ve organize suçlulukla mücadele de önemli bir mesafe alınmıştır. Kara para aklama, yeni bir kavram değildir. Birçok suçla ilgili faaliyetin hedefi, suçu işleyen birey veya grup için bir yarar sağlamaktır. Kara para aklama, bu suçlarla ilgili faaliyetlerin, kendi illegal kaynaklarıyla ilgili görünüşlerini değiştirme çabalarıdır. Bu çaba, suçu işleyenleri, suçtan elde edilen yararları, kaynağını tehlikeye atmadan kullanabilme imkanı sağladığından kritik derecede önemlidir. İllegal silah satışı, kaçakçılık ve organize suç faaliyetleri, büyük miktarlarda para elde edinilmesini sağlayabilir. Bir suç faaliyete büyük miktarlarda paralar kazandırdığında, bununla ilişkili birey veya grup bu paraları, kaynağını oluşturanIV faaliyetle ve ilişkili olduğu kişilerle ilişkisini ortaya çıkarmadan kontrol etmenin bir yolunu bulmalıdır. Suçlular bunu, kara paranın kaynağını değişik göstererek, şeklini değiştirerek veya paraları daha az dikkat çekecekleri yerlere taşıyarak yapmaktadırlar. Bu çalışmada, kara para suçunu bütün yönleriyle incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT MONEY LAUNDERING Although crime and the fight against crime are as old as human history, dirty money and money laundering offences have been introduced both world and Turkish law literature recently. In today's world, the high economic power originated from dirty money and money laundering brings about the collapse of governments and regimes, harms the democracy and legal state, flourish the terrorism, damege the image of the country, corrupt the social and political structure, harms the independency of judgment and cause injustice. It also damages the economical balance, leads the economy to instability, causes economic crises, has a negative influence on the budget, finance and foreign trede policies. It my even be a reasen for mistaking these policies. Furthermore, the high economic power originated from dirty money and money laundering upset the income distribution and social welfare, decreases function of state institutions, increases gangs and mafia type organizations. If necessary measuers are not taken, these types of organizations can attempt to manage the country. As a result, about the law system will be negatively affected. The fight against these crimes is very important for keeping continuity of social order and peace. In the struggle aganist dirty money, taking the unrecorded economy under control is an important factor because of the relation between dirty money and underground economy. As dirty money and money laundering crimes are organized crimes and have a global nature, is it not possible for nations to fihgt these crimes alone. Because of this reason, the fihgt against these crimes should be made both national and international area. In Turkey, important steps have been taken in the fight aganist organised crime by joining among states that criminalize money laundering with the implementation of Law No: 4208 on Prevention of Money Laundering in Nowember 1996.VI Monel Laundering is no longer a new concept. The goal of large number of criminal acts is to generate a profit for the individual or group that carries out the act. Money laundering is the processing of these criminal proceeds to disguise their illegal origin. This process is o ciritcal importance, as it enables the criminal to enjoy these profits without jeopardising their source. Illegal arm sales, smuggling and activities of organized crime can generate huge sums, When a criminal activity generates substantial profits, the individual or group involved must find a way to control the funds without attracting attention to the underlying activity or the persons involved. Criminals do this by disguising the sources, changing the form, or moving the funds to a place where they are less likely to attract attention. In this thesis, we tried to discuss money laundering crime in all sides.