Kara para aklama suçu ile mücadelede adli muhasebecilik mesleği
Fighting againts money laundering crime and forensic accountancy profession
  1. Tez No: 286807
  2. Yazar: HANDAN VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA İPEKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kara Para aklama toplumların yıllardan beri karşı karşıya olduğu ve günden güne ülkeleri ve toplumları yıpratan özellikle de ekonomik anlamda sarsan bir konudur. Gelişen teknoloji, küreselleşme ile artan ticari faaliyetler hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kolay yollardan para kazanma arzusunu, finansal kaynaklı suçların yaygınlaşmasını beraberinde getirmiştir.Artık günümüzde en çok mücadele etme ihtiyacı hissedilen suçların başında aklama suçları gelmektedir. Bu alandaki suçları engelleme, uluslar arası birlikteliklerle oluşturulan ortak hareketler bu tarz suçlarla mücadeleye yönelik düzenlemeler vasıtasıyla yapılmaktadır. Fakat aklama suçuyla mücadelede alanında uzmanlaşmış, özellikle muhasebe alanında yetkin meslek erbaplarıyla çalışılmasına ihtiyaç vardır. Bu bağlamda daha çok yabancı ülkeler adli muhasebeci yetiştirmişler, adli muhasebe alanında gelişme yolunu seçmişlerdir. Adli muhasebeciler hile denetçiliği, dava destek danışmanlığı ve uzman şahitlik faaliyetleriyle aklama suçunun belirlenmesi ve önlenmesinde yetkin meslek elemanlarıdır.Ne yazık ki henüz ülkemizde uygulama alanı bulamayan adli muhasebecilik ile aklama suçunun önlenmesinde ve tespitinde göz ardı edilemeyecek düzeyde önem verilmesi gereken bir konu. Bu çalışmamızın amacı adli muhasebecilik mesleğinin aklama suçu ile mücadelede ne denli önemli olduğunu ve artık ülkemizde de ağırlık verilmesi gereken bir mevzu olduğunu göstermektir.
Özet (Çeviri)
Since the year of money laundering against society and that the countries and communities from day to day wear, especially in the economic sense of shock is an issue. Improving technology, increasing globalization of business activities by facilitating easier way of life, the desire to earn money from the financial source of crime brought widespread.Nowadays, most felt the need to combat money laundering crimes, the crimes are at the beginning.. Crime prevention in this area, created an international joint movements birlikteliklerle through such arrangements are made to combat crime.. In the fight against money laundering offense, but specialize in, especially in the accounting field are needed to work with competent professionals. In this context, forensic accountants cultivated more foreign countries, have chosen the way of development in the field of forensic accounting. Of forensic accountants, fraud auditing, litigation support and expert witness consulting activities of the crime of money laundering detection and prevention are competent professionals.Unfortunately, our country still can not find the application field of forensic accounting and money laundering prevention and detection of crime can not be ignored that should be given priority issue. The purpose of this study of forensic accountancy profession in the fight against money laundering offense is and how important it should be emphasized that our country is a matter to indicate.