Terörizmin finansmanında kara para aklama suçu: Uluslararası karşılaştırmalı bir inceleme
Money laundering crime in financing of terrorism: An international comparative review
- Tez No: 791439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KARAVARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Terörizmin finansmanı ve kara para aklama suçu çok farklı terimler olsalar da temel kesişim noktaları paradır. Bu ortak nokta, yasa dışı faaliyetlerin aktörleri olan aklayıcılar ile terör örgütlerini buluşturmaktadır. Kara para aklama, suç faaliyetlerinden elde edilen mali varlıkların devredilmesi, gizlenmesi, kullanılması ya da yasal görünüme kavuşturulması sürecidir. Terörist grupların kara para aklamayı tercih etmelerinin nedeni, sadece suçların gizlenmesi değil aynı zamanda daha fazla gelir elde etme istekleridir. Organize suç örgütleri ve terör grupları finans sistemi içerisinde kara para aklamayı cazip görürler, bu aynı zamanda sosyal çevrelerini genişletme emellerine hizmet eder. Toplumla daha fazla sosyal ve ekonomik ilişki, daha fazla örgüt üyesi demektir. Kara para aklama ile terörizmin finansmanının aşamalarında büyük benzerlikler olduğu gözlemlenmiştir. Gerek kara paranın aklanmasında gerekse terörün finansmanında benzer yöntemler kullanılmaktadır. Kara para aklayıcılar ve teröristler, ilk aşamada paraları toplar, ikinci aşamada paraları depolar ve üçüncü aşamada operasyon sahalarına bu paraları transfer ederler. Bu sayede sadece finansal sisteme zarar vermezler, aynı zamanda devletin ekonomisine de ciddi tehditler oluştururlar. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı; terörizmin finansmanı ve kara para aklama suçunu irdelemek, bu suçların benzer ve ayrışan yönlerini ele almaktır. Bu amaca bağlı alt amaçlar ise, Türkiye'nin de dâhil olduğu 32 Avrupa ülkesinin kara para ile mücadeledeki performanslarını 2018, 2019 ve 2020 yılları kapsamında değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
While financing of terrorism and crime of money laundering are very different terms, their main intersection point is money. This common point brings together launderers, who are the actors of illegal activities, and terrorist organizations. Money laundering is the process of transferring, concealing, using or bringing into legal appearance financial assets obtained from criminal activities. The reason why terrorist groups prefer money laundering is not only to hide crimes, but also because they want to generate more revenue. Organized crime groups and terrorist organizations find money laundering attractive within the financial system, while also serving their ambitions to expand their social circles. The more social and economic relations with the society mean the more members of the organization. It has been observed that there are great similarities in the stages of money laundering and financing of terrorism. Similar methods are used in both money laundering and terrorism financing. Both money launderers and terrorists collect money in the first stage, store their money in the second stage and in the third and last stage, transfer these funds to the operation sites. In this way, they not only harm the financial system, but also pose serious threats to the economy of the state. In this context, the main purpose of the study is; examining the financing of terrorism and money laundering and to consider their similarities and differences. The sub-objectives related to this purpose are to evaluate the performances of 32 European countries, including Turkey, in the fight against money laundering in 2018, 2019 and 2020.