Kadının kamusal alana girişi bağlamında 'Türkiye'de kadın liderliğinin desteklenmesi projesi' (Diyarbakır örneği)
  1. Tez No: 117121
  2. Yazar: ZEYNEP ŞÜKRAN CANORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜSLÜM TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Tezimizin konusunu, Kadın Emeğini Değerlendirme V akfının Avrupa Birliği ile işbirliği içinde gerçekleştirmiş olduğu bir proje ve bu projenin Diyarbakır'daki uygulanışı oluşturmaktadır. Birinci bölümde; Dünyada ve Türkiye'de genel olarak kadının durumu incelenmiştir. İkinci bölümde; Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfi' nın tanıtımına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, projenin hazırlık aşamalarından günümüze değin gelinen durum,projenin uygu1aması,özellikle Diyarbakır'daki Fatihpaşa ve Huzurevleri mahallelerindeki“Mum Üretim Atölyeleri”ve "Mahalle Yuvalarının ''oluşumu ve işleyişi üzerinde durulmuştur. Tezin sonuç bölümünde, kadının kamusal alana girişi,ilgili proje bağlamında ele alınarak bir takım değerlendirmeler, öneri ve sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The aim of this thesis is project which deals with cooperation of KEDV (Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfi)with European Union and its application in Diyarbakır. First chapter consist of general situation of women in Turkey and in the world. KEDV is introduced at second chapter. Third chapter states the preparation stages of the project from past to present and its application especially candle production ateliers and district nursery schools at Fatihpaşa and Huzurevleri distiricts. The thesis is ended with recommendation and conclusions about the project.