Türkiye'de sol düşüncenin legalleşme çabaları ve önerdiği çözüm yolları
  1. Tez No: 117120
  2. Yazar: ADİL BUCAKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Ülkemizde, sol akımların kökeni daha gerilere gitmekle beraber, ilk sosyalist siyasi teşekkül 1910 yılında Osmanlı Sosyalist Fırkası adıyla kurulmuştur. Bu partiden sonra ülkemizde birçok sol görüşlü parti kurulmuştur. Ülkemizde kurulan sol partilerin büyük bir kısmı kısa ömürlü olmuşlar, siyasi arenada adlarım bile tam olarak ezberletemeden kaybolup gitmişlerdir. 1946 sonrası dönemde kurulan en güçlü sol parti Türkiye İşçi Partisi 'dir. Türkiye İşçi Partisi, Hukuk Doçenti olan Mehmet Ali Aybar'ın karizmatik kişiliği sayesinde kendine güçlü bir yer edinmiştir. Bu çalışma, önceki binyılın son yüzyılında, özellikle Türkiye'de 1946-1980 arası dönemde sol akımların gelişimini ortaya koyma amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Although left-wing movements in Turkey one older, the first socialist political organization is the Ottoman Socialist Party (Osmanlı Sosyalist Fırkası) that was established in 1910. After establishment of that party, a great number of left- wing parties were established. Most of those socialist parties did not last very long. They were lost and forgotten without making the people to memorize even their names. The most powerful leftist party of the ones which were established after the year 1946, is“The Workers' Party of Turkey”. This party has hold a strong possition because of the carismatic personality of it's leader Mehmet Ali Aybar who was a law academician. The main purpose of this thesis is to indicate the development of the leftits movements in the last century of the last millenium, particularly between the years 1946-1980.