Olayın televizyon haberine dönüşümü (Değişim değeri açısından televizyon haberi)
Transition of event to television news
  1. Tez No: 117152
  2. Yazar: EROL NEZİH ORHON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVEND KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
11 DOKTORA TEZ OZU OLAYIN TELEVİZYON HABERİNE DÖNÜŞÜMÜ Değişim Değeri Açısından Televizyon Haberi Erol Nezih ORHON Sinema ve Televizyon Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2002 Danışman: Prof. Dr. Levend KILIÇ Televizyon haberi sahip olduğu görsel ve işitsel yapıların özellikleri ile günlük hayatımızdaki görsel ve işitsel farklı anları ve olayları izleyenlere aktararak en tercih edilen haber kaynağı olarak yer almaktadır. Farklı zaman ve mekanlar her an bir haber bülteni içersindeki çerçevede aynı anda yer alabilmektedir. Bir noktada olan olay canlı yayınlarla, teknolojinin sağladığı hızlı ve detaylı aktarım teknikleriyle her an ekranda yer alabilir olmaktadır. Televizyon haberleri varolan birçok haber verme yöntemi içersinde önemli bir yer tutmaktadır. Kısa bir süre için izlenilen haberler uzun bir çekim, çekim sonrası süreçler ve yayın aşamalarından geçtikten sonra ekranlara ulaşmaktadır. Saniyeyle ifade edilebilecek görüntü ve sesler zamana karşı yanşan yapım aşamalarından geçerek ulaşmaktadır. Haberin ekranda izlenildiği ana kadar olan süreçte iki temel etken son ürünün ortaya çıkışında belirleyici olmaktadır. Ürünü ortaya çıkartmada yer alan teknoloji ve teknoloji üzerindeki etkisiyle beraber ürünün oluşumundaki yaklaşımı, biçimi, içeriği belirleyici özelliğiyle ideolojidir. Teknolojinin sağladığı olanaklar ve ürünü biçimlendirme seçenekleri; ideolojinin ister kazanç amaçlı olsun, ister mesaj biçimlendirmedeki etkisi olsun, karşılıklı etkileşim içersinde ürünün doğasında yer alırlar.Ill Hazırlanan haber aldığı biçim ve içerik açısından farklı yaklaşımlarla ele alınmaktadır. Oluşturulan içerik ve biçim göz önüne alındığında inşa, yansıtma, yönlendirme veya simülasyon olarak değerlendirilirken, bir yandan da kazanç ve benzeri yaklaşımları yansıtan bir anlayışın eğlencelik-gösteri ürünü olarak değerlendirilmektedir. Çalışmada yer alan örneklem incelendiğinde de, haberin olayın kendisinden farklı bir biçim içersine yerleştirilmesinde birçok uygulamanın yer aldığı görülmektedir. Kurgu ile sağlanan bu yeni biçimlendirme habere ilişkin yer alan temel beş yaklaşımın da yansımalarını taşımaktadır. Başlı başına inşa edilmiş bir ürün ortaya çıkmakta, farklı sunum biçimleriyle yansıtma, yönlendirme ve simülasyona ilişkin paralellikler görülmekte ve yeni eğlencelik sayılabilecek bir yapı ortaya konulmaktadır. Bu yeni yapının da değişim değerini, yani kazanç sağlatacak ratinglerle paralellik gösterip göstermediği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT TRANSITION OF EVENT TO TELEVISION NEWS Television News In Terms of Exchange Value Erol Nezih ORHON Cinema and Television Major Anadolu University Institute of Social Sciences, May 2002 Advisor: Prof. Dr. Levend KILIÇ Television news, with its visual and aural effect, brings the daily events and moments of our lives and selected as the primary sources of news. Different time zones and locations can be in the same news frame in a sudden minute. All these specialities, including live broadcasts belong to television news' speed and detailed coverage in terms of technology. Television news has one of the top priorities as in news sources. Watching an single second on television news is a result of long, continuous procedures. These procedures are consisted of three main steps, which are pre-production, production and post-production. The minute we see news on our screens has two main ingredients on this final product which we call news. These are the effects of technology and its use under ideology. The opportunities that technology provides are gathered and structured under the influence of both technology and ideology. These are always inside of this product's body. The content and the context of news are viewed and theorized under five main approaches, which are construction, mirror, manipulation, simulation and entertainment view points. According to the sampling for the investigation, the final product, news, has so much added at its final destination. Besides the reflection of five view points, this product tries to gain its exchange value, which is ratings. This thesis tries to find out the relationship between structure of news with the effect of editing and ratings.