Televizyon haberlerinde görsel metin etiği
Ethic of visual text in television news
- Tez No: 140916
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
oz Toplumun haber ve bilgi edinme aracı olan televizyon hem sözsel hem de görsel metinler aracılığıyla iletileri bireylere aktarmaktadır. Televizyonda yayınlanan haber içerikli programlarda bireylerin doğru ve tarafsız haber alabilmeleri demokrasinin ve sağhklı bir toplum düzeninin geüşimine katkıda bulunmaktadır. Televizyon haberlerinde erik ilkeler sözsel metinlerde olduğu kadar görsel metinlerde de kimi zaman göz ardı edilmektedir. Çeşitü amaçlarla görsel metinlerdeki anlamlar çarpıtılmakta, bireylerin olayları algılayıp yorumlamaları bu çarpıtmalar nedeniyle değişmekte ve bunlar olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Görsel metinler aracılığıyla gerçekleştirilen etik ilke ihlalleri, toplumda ne gibi etkiler oluşturduğu, televizyon ana haber bültenlerinde yer alan örnek bir olayın içerik çözümlemesi ile aynı haberin bireyler üzerindeki algılamalarım belirlemeye yönelik anket çalışması yapılarak bulunmaya çalışılmıştır. Haberlerde kullanılan görsel metinler sözsel metinleri desteklemenin ötesinde, televizyon için verilmek istenen iletiyi en etkili biçimde ulaştıran bir unsurdur. Televizyonların yapısı, sarüplerinin ve bağh bulunduğu grubun etkisi, siyasi görüşlerinin yayınların içeriklerini belirlediği ve haber sunucularının habere yorum kattığı görülmektedir. Tarafsız kamuoyu oluşturma görevini basın özgürlüğünün genişletilmesiyle yerine getirebilecek televizyon habercilerinin etik ilkeleri gerçek anlamda önemsemesi yasal düzenlemelerin de geHştirilmesine bağlıdır. ABSTRACT Television whereby community gets its news and information has been transmitting messages to individual by verbal and visual texts. It is important that individuals must recieve truth and objective news in order to provide healthly and democratic social order. In television news, ethic principles are sometimes neglected visual texts as much as mey are in verbal texts. Content of visual texts were manipulated with many reasons because of these manipulations perceptions and interpretations of individuals have been changed and give rise negative results. The purpose of this study is to find effects of ingringement of ethic principles in visual texts. Our study is exarnining television main news by content analysis method. Besides we are going to take a poll to determine perceptions of individuals in same news. Sent messages from television are more effective than other mass media because verbal texts are supported by visual texts. Content of the television news are shaped according to ownership, and their political aspects and structure of television. Also it is seen anchorman or anchorwoman interprets news. It is depend on developed legal orders to consider ethic principles important television messengers. IV
Özet (Çeviri)