Çocuk suçluluğu ve nedenleri ile uluslararası ve ulusal hukukta çocuğun hakları
Juvenile delinquency and its reasons and the rights of children international and domestic law
- Tez No: 117153
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN UÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÇOCUK SUÇLULUĞU VE NEDENLERİ İLE ULUSLARARASI VE ULUSAL HUKUKTA ÇOCUĞUN HAKLARI Hüseyin AYANOĞLU Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 2002 Danışman: Prof. Dr.Özcan UÇKAN Suçluluk, toplumsal bir sorundur. İnsanların birlikte yaşamaları ile ortaya çıkmıştır. Çocuk suçluluğu da bu sorunun bir parçasıdır. Çocuk ne doğuştan kötü ne de iyi olan bir varlıktır. Onun iyi yada kötü olmasını belirleyen eğitim ve yaşantılarıdır. Bu da çocuk suçluluğunun kökeninin hukuksal olmaktan öte psikolojik ve sosyolojik olduğunu gösterir. Bu durum da suçlu çocuklara özel bir düzenleme yapılmasına neden olmuştur. Çocuklar tarafından işlenen suçlar gerek türleri gerekse nedenleri açısından yetişkinlerden farklıdır. Onun suç sayılan eylemi gerçekleştirmesi birçok sebepten kaynaklanıp, ortaya çıkabilecek sonuçları da kavrayabilecek yapıda değildir. Çocuk suçluluğu derinlemesine incelendiğinde sorunun salt hukuksal bir problem olmayıp bunun yanında psiko-pedogojik ve sosyal bir olgu olduğu açıkça görülür. Bu nedenle suçlu çocuk değil, suça itilmiş çocuk terimi daha uygundur. Bir toplumun mutluluğu, refahı ve geleceği ile ilgili olan çocuğun ve çocuk haklarının korunması sorunu, tüm dünyada günümüzün en önemli sorunu olmuştur. Bu nedenle uluslararası örgütler kurulup, çocuk haklarını geliştirmek ve korumak için bir çok uluslararası antlaşmalar yapılarak, uygulanması denetlenmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada ceza hukukumuz açısından çocuğun cezai ehliyeti incelenip, çocuklar tarafından işlenen suç türleri ve nedenleri tespit edilmeye çalışılarak, uluslararası ve iç hukukumuzda çocukları korumaya yönelik düzenlemeler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT JUVENILE DELINQUENCY AND ITS REASONS AND THE RIGHTS OF CHILDREN IN INTERNATIONAL AND DOMESTIC LAW Hüseyin AYANO?LU Department Of Public Law Anadolu University Institute Of Social Sciences November 2002 Advisor:Prof.Dr.Özcan UÇKAN Criminality is a social problem. It appeared from co-existence of the people. The juvenile delinquency is a part of that problem. A child is born neither bad nor good. It is the education and experiences that determinates the bad or good being. And that shows us that the incentives the juvenile delinquency are not a legal but the ones that are pshychological and sociological. So this situation caused to be made special provisions about juvenile delinquents. The crimes which are committed by the children are diffrent from those of the adults both in the respect of incentives and types There are many reasons of a crime for children and that a child cannot realise the outcomes of a crime. As the juvenile delinquency is studied in details one can clearly recognise that the problem is not only legal but also pshycho-pedagogical and sociological fact. For this reason the term“a child who is motived for the crime”is rather convenient than the term“juvenile delinquent”. The problem of the protection of the rights of the children which is related to the happinnes, well-being and future of a society is today a very important problem in the world. For this reason many international associatons were founded and many internationel treaties were made in order to protect the rights of the children. In this study by studying the criminal competence of the children is studied in respect of Turkish Criminal Law, It is tried to be determined the types and reasons of crimes that are committed by the children and the international and domestic provisions about the protection of the rights of the children are researched.