Reklamın etkinliğini arttıran bir araç olarak havayolu web sitelerinin içerik analizi
Content analysis of airline web sites as a tooh for increasing the effectiveness of advertising
  1. Tez No: 117164
  2. Yazar: ESRA ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ REKLAMIN ETKİNLİĞİNİ ARTTIRAN BİR ARAÇ OLARAK HAVAYOLU WEB SİTELERİNİN İÇERİK ANALİZİ Esra ÖZBEK Sivil Havacılık Yönetimi Anabilin» Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2002 Danışman: Prof. Dr. Yavuz ODABAŞI Uygunluğu, 24 saat ulaşım imkanı ile seyahat müşterilerine seyahat ürününü araştırma, planlama ve rezerve etmek için esnek seçenekler sunan Internet ve online hizmetler havayolu seyahatinin güçlü bir parçası haline gelmiştir. Her geçen gün daha fazla müşteri, seyahat satın alımı ve seyahat bilgisi araştırmanın başlıca yolu olarak İnternet'i kullandığından; havayolu işletmelerinin İnternet üzerinde bir mevcudiyete sahip olmaları rekabet üstünlüğü elde etmeleri açısından son derece önemlidir. Geleneksel medya ile güçlü bir şekilde rekabet eden yeni bir reklam aracı olarak ortaya çıkan Web'i kullanan müşteri ve işletmelerin sayısındaki inanılmaz artış, reklam için önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Web, reklam aracı olarak kullanılan kitle iletişim araçlarından farklıdır ve bu yeni araç üzerinde reklam uygulamalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için bu farklılıkları anlamak Önemlidir. Bu çalışma, reklamın etkinliğini arttıran bir araç olarak havayolu web siteleri üzerine odaklanmaktadır. Çalışmada havayolu sektöründe reklam uygulamalarının rolü, önemi ve sektöre has özellikleri anlatıldıktan sonra; havayolu işletmeleri ve İnternet arasındaki ilişki, İnternet'in havayolu işletmelerine getirdiği avantajlar, bir reklam aracı olarak potansiyeli ve etkili online reklamcılık uygulamaları tanımlanmıştır. Son bölümde havayolu web sitelerinde başlıca hangi içerik unsurlarının kullanıldığını ortaya koymak için; web siteleri oluşturarak İnternet'i tutundurma amaçlan açısından kullanma yolunda önemli bir adım atan havayolu işletmeleri içerik analizi metodu kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada son olarak bulgular ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT OF MASTER THESIS CONTENT ANALYSIS OF AIRLINE WEB SITES AS A TOOL FOR INCREASING THE EFFECTIVENESS OF ADVERTISING Esra ÖZBEK Department Of Civil Aviation Management Anadolu University Institute of Social Sciences, May 2002. Advisor: Proffessor Yavuz ODABAŞI Since the convenience of the Internet and its 24 hour accessibility offer travelers flexible options for researching, planning or booking the travel product; internet and online services have become a powerful part of the air travel. As more and more customers are using the Internet as their primary method of purchasing travel and searching travel information; it is important for airlines to have a presence on the Internet in order to gain competitive advantage. The World Wide Web is emerging as a new advertising medium vying strongly with the more traditional media. The phenomenal growth of consumers and businesses connecting to the Internet indicates a viable potential for advertising. The Web is inherently different from the mass media traditionally used as advertising channels, and an understanding of the differences is essential to optimizing advertising efforts in this new medium. This study focuses on airline web sites as a tool for increasing the effectiveness of advertising. After giving a description of the role, importance and unique characteristics of advertising practices in airline sector; the relationship between airlines and the Internet, its advantages for airlines, medium's potential as an advertising carrier and effective online practices are defined. In the last part, to find out which content dimensions are primarily used on the airline web sites, airlines that have a significant step to use the internet for promotional purposes by setting web sites are examined by employing the method of content analysis. Finally, findings and suggestions are presented in the study.