Kooperatif işletmelerde insan kaynakları yönetimi sorunu
The Problem of human resource management in cooperetive associations
- Tez No: 117165
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÜRPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ KOOPERATİFLERDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ SORUNU Hande KOYMEN İşletme Ana Bilim Dalı Kooperatifçilik Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2002 Danışman: Prof. Dr. Yılmaz ÜRPER Bu çalışma, işletmelerin piyasadaki varlıklarını korumak, gelişmek ve başarılı olmak için üzerinde önemle durdukları yönetim stratejilerinden biri haline gelen insan kaynaklan yönetiminin önemi ve kooperatif işletmelerdeki uygulaması üzerine kurulmuştur. İnsan kaynaklan yönetimi, işletmenin gereksinim duyduğu personelin, temin edilmesi, geliştirilmesi ve verimli çalışması için yapılan faaliyetleri kapsayan yönetsel bir süreçtir. Üçüncü sektör olarak anılan kooperatif işletmelerin başarısında, en önemli kaynağı olan insan kaynağını verimli kullanmasının,sahip olduğu özgün ilkelerin insan kaynaklan yönetim stratejileri ile birleştirilerek uygulamaya geçirilmesinin etkisi büyüktür. Kooperatif işletmelerin diğer özel işletmelerde olduğu gibi bir insan kaynaklan yönetimi sistemi oluşturulmadığı ve insan kaynaklan yönetimi konusundabilinçli ve profesyonel bir yaklaşım göstermedikleri hipotezleri benimsenmiştir. Bu çalışmanın uygulama aşamasında, Eskişehir ilinde faaliyet gösteren kooperatif işletmelerin sahip oldukları insan kaynaklarını verimli kılmak için bir insan kaynaklan yönetimi sistemi oluşturup oluşturmadıklarım belirleme amacıyla, yan-yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılarak kooperatif işletmeler üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Yapılan bu çalışma sonucunda kooperatif işletmelerde, işletmelerin başarısı için çok önemli bir yönetsel faaliyet olan insan kaynaklan yönetimine yeterli önem ve değer verilmediği, profesyonel bir insan kaynaklan yaklaşımı ve uygulaması olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PROBLEM OF HUMAN RESOURCE MANAGEMENT IN COOPERATIVE ASSOCIATIONS Hande KOYMEN Department of Business (Cooperative)Administration Anadolu University Social Science Institute, June 2002 Advisor: Prof. Dr. Yılmaz ÜRPER This study has been set up importance and application of co-operative associations of human resource management, which has become one of management strategies which companies have considered important to keep existence of companies in market. Human resources management is a managerial process which includes providing stuff needed, educating them and the activities to provide to work productivitely. In success of co-operative associations known as the third sector, it is vital to use human recource productively and at the same time putting in to practice the human resource management strategies with the genuine principals that co-operative associations have is also necessary for the effectiveness. It was hyphotized that co-operated. Associations have failed to form human resources system as in the other astablishments and have also failed to have a consious and proffessional approach in terms of human resources management. In the pratice process of this study semi-constucted interviewing method was used to observe whether the co-operative associations in Eskişehir have formed a human resources management system in order to make human resources productive in the co-operative associations. It was observed that co-operative associations have failed to give considerable importance for human resources management and it was also observed that they lacked a proffessional human resources method and practice.