Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin yapısal analiz ve Türkiye ile olan ilişkileri
Structural analysis of the Central Asian Turkish Repulics and their relationship with Turkey
- Tez No: 117169
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KARLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ORTA ASYA TÜRK CUMHURİYETLERİNİN YAPISAL ANALİZİ VE TÜRKİYE İLE OLAN İLİŞKİLERİ Reşat AHMEDOV İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2002 Danışman: Prof.Dr. S. Rıdvan KARLUK Bu tezde Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin yapısal ve ekonomik analizleri ile dış ticaret performansları incelenmiştir. Bu ülkeler bağımsızlıklarını kazandıktan sonra merkezi ekonomiden serbest pazar ekonomisine geçişte bazı problemlerle karşıkarşıya kalmışlar; gelenksel pazarlarım kaybetmişler, ekonomilerini geliştirme, bürokratik düzenlemeleri gerçekleştirme ve yapısal reformları yapma zorunluluğu doğmuştur. Bu ülkelerin iç piyasalarında tüketim mallarının üretilmemesi nedeniyle dış ekonomiye aşırı bağımlılık söz konusudur. Burada karşılaşılan önemli problem ise bunun için ellerinde yeterli konvertibil dövizin bulunmamasıdır. Bu nedenle ilgili ülkeler uluslararası ticarette diğer ödeme yöntemlerini kullanmalılar. Çalışmanın birinci bölümünde ilgili ödeme yöntemleri incelenmiştir. Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin üretim yapısı eski teknolojiye dayanmakta ve bu ülkeler teknik bilgi bakımından yeterli düzeyde değiller. Dolayısıyla bu ülkelere yatırım yapmak, yabancı yatırımcılar açısından oldukça caziptir. Fakat bu ülkelerde yatırımcıları bekleyen, tipik bir azgelişmiş ülke sorunları mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT İn this thesis, structural and economic analysis of the sektors and foreign trade performances of the Central Asian Turkish Republics are elaborated. After the declaration of their independence, these countries are confranted with enormous problems in making transition to a market economy, sophisticated bureaucracy, economic diversification and an inherent awkwardness in making social reforms. The new republics depended heavily on foreign countries to compensate the lack of consumption goods in their own countries. Another major problem is the inconvertability of the local money. This has caused them to use other payment methods in international trade. İn the firs chapter, theoric information is given on their payment methods. Production structure in these countries employ traditional methods. Most lack technical information and know-hoe. İt is expected therefore, that the foreign investors may find it very attractive to invest in these countries tecnology hungary sectors. However, the same investors must provide for the exogeneous factors in these countries like nepotism, party-membership, widespread bribery etc.