Kariyer geliştirmenin güdülemedeki yeri ve beş yıldızlı otel işletmelerinde uygulama
Career development in motivation and a research in five star hotel companies
- Tez No: 117168
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FERMANİ MAVİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KARİYER GELİŞTİRMENİN GÜDÜLEMEDEKİ YERİ VE BEŞ YILDIZLI OTEL İŞLETMELERİNDE UYGULAMA Alev DÜNDAR AKÇAY Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2002 Danışman: Doç. Dr. Fermani MAVİŞ Otel işletmeleri açısından işgörenin güdülenmesi, hem yönetsel başarı hem de müşteri memnuniyeti bakımından büyük bir öneme sahiptir. Güdüleme, işgörenin istek, ihtiyaç ve beklentileriyle yakından ilgili bir kavramdır. Diğer bir değişle işgöreni güdüleyebilmek için onların bireysel istek ve ihtiyaçlarından ve örgütten neler beklediklerinden haberdar olmak gerekmektedir. İşgörenin, istek beklenti ve ihtiyaçlarıyla ilgili diğer bir kavram da kariyer geliştirmedir. Kariyer geliştirme, hem işgören beklentilerini belirlemede hem de işgören örgüt bütünleşmesini sağlamada büyük önem taşır. Bu bağlamda, işgörenin güdülenmesinde kariyer geliştirmenin etkili bir yöntem olacağı düşüncesinden hareketle, İstanbul ilinde yer alan beş yıldızlı otel işletmelerinin yiyecek-içecek departmanı çalışanları üzerinde anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, otel işletmelerinin kariyer geliştirmeyle ilgili etkinliklerden bir çoğunu yerine getirdiğini ve kariyer geliştirmenin işgörenin güdülenmesinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT For the hotel business, personnel motivation is very important from the managerial success and customer satisfaction point of view. Motivation is a concept related closely to the personnel's desires, needs and expectations. In other words, it is necessary to know about the personnel's desires, needs and expectations in order to motivate them. Another concept about the personnel's desires and expectations is carrier development. Carrier development has an important role to determine the expectations of the personnel and also to provide the organisation-personnel integration. With an idea of carrier development is an effective method for the personnel motivation, a survey has been applied in Istanbul to the five star hotel companies' food and beverage department personnel. The results of the research show that the hotel companies apply most of the activities related to carrier development and carrier development has a positive effect on personnel motivation.