Türk Yabancılar Hukuku açısından yabancı sigorta şirketlerinin Türkiye'de faaliyette bulunması
Activities of the insurance companies in Turkey in terms of Turkish Foreigners Law
  1. Tez No: 117177
  2. Yazar: MESUT AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUĞRUL ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRK YABANCILAR HUKUKU AÇISINDAN YABANCI SİGORTA ŞİRKETLERİNİN TÜRKİYE'DE FAALİYETTE BULUNMASI Mesut AYGÜN Özel Hukuk Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2002 Danışman: Prof. Dr. Tuğrul ARAT Türk Yabancılar Hukuku Açısından Yabancı Sigorta Şirketlerinin Türkiye'de Faaliyette Bulunması başlığını taşıyan çalışmamız, üç bölümden oluşmaktadır. Bu konuyu seçmemizin başlıca nedeni, sigortacılığın Türkiye'de yerleşmesi ve gelişmesinde önemli katkıları bulunan yabancı sigorta şirketlerinin, günümüzde Türkiye'de ne şekilde ve ne ölçüde faaliyette bulunduklarının, Yabancılar Hukuku çerçevesinde ortaya konması gereğidir. Tezimizin Birinci Bölümünde, genel olarak özel sigorta hukuku başlığı altında, öncelikle özel sigorta ile sosyal sigorta arasındaki farklara değinilmiştir. Daha sonra, sırasıyla, sigortacılığın dünyada ve Türkiye'de doğuşu ve tarihî gelişimi, sigortanın önemi ve tanımı, özel sigortanın türleri, reasürans, sigortacılıkla uğraşan uluslararası sigorta kuruluşları, sigorta ve reasürans şirketleri ile sigorta aracıları incelenmiştir. Tezimizin İkinci Bölümünde, yabancı sigorta şirketlerinin Türkiye 'de çalışma hak ve özgürlükleri başlığı altında, önce yabancı şirketlerin tâbiiyetinin tayini, yabancı şirketlerin milletlerarası hukukî varlığı ve yabancı şirketlerin ehliyeti meseleleri ele alınmıştır. Sonra da, Türkiye'de sigortacılık faaliyetinde bulunacak olan yabancı şirketlerle ilgili yasal düzenlemeler üzerinde durulmuştur. Tezimizin Üçüncü Bölümünde, yabancı sigorta şirketlerinin Türkiye 'de faaliyette bulunması ele alınmıştır. Bu bölümde ilk olarak, devletin sigortacılığa müdahalesi, sonra, sigorta şirketlerinin denetimi ile ilgili olan sistemler ve Türkiye'de sigorta şirketlerinin denetimiyle ilgili kuruluşlar ele alınmıştır. Son olarak, 7397 sayılı Sigorta Murakabe Kanunu hükümleri çerçevesinde yabancı sigorta şirketlerinin Türkiye'de faaliyete başlaması, faaliyeti ve faaliyetinin sona ermesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT ACTIVITIES OF THE INSURANCE COMPANIES IN TURKEY IN TERMS OF TURKISH FOREIGNERS' LAW Mesut AYGÜN Department Of Private Law Anadolu University Institute of Social Science, August 2002 Advisor: Prof. Dr. Tuğrul ARAT Our study, under the title of Activities Of the Insurance Companies In Turkey In Terms Of Turkish Foreigners' Law comprises three chapters. The main reason in choosing this subject is the necessity to put forward the manner and extent of actual performance of foreign insurance companies which have significant contributions in settling and developing the concept of insurance in Turkey. In the first chapter of the thesis, under the title of private insurance law in general, first the diffrences between private insurance and social insurance are mentioned, next the emergence and historical development of insurance over the world and in Turkey, the definition and importance of insurance, the types of private insurance, reassurance, international insurance organisations dealing with selling insurance, insurance and reassurance companies and insurance agents are examined respectively. In the second chapter of the thesis, under the title of the freedom and right of the foreign insurance companies to work in Turkey, first the designation of the nationality of foreign companies and the issues about international legal presence of the foreign companies and the legal capacities of the foreign companies are handled. Next, the legal regulations about the performance of the foreign companies in Turkey are dwelled upon. In the third chapter of the thesis, the performance of the foreign insurance companies in Turkey is handled. First the intervention of the state to insurance transactions, next the systems concerning the inspection of the insurance companies and the institutions dealing with inspecting the insurance companies are studied. Lastly the commencement, progress and end of the performance of the foreign insurance companies in Turkey is examined within the context of Insurance Inspection Law with the number 7397.