Yapıcı görüşe göre ders kitaplarının tasarımı: AÖF uzaktan öğretim ders kitapları örneği
Designing texbooks according to constructivist view: AOF texbooks example
- Tez No: 117178
- Danışmanlar: PROF.DR. LEVEND KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU YAPICI GÖRÜŞE GÖRE DERS KİTAPLARININ TASARIMI: AÖF UZAKTAN ÖĞRETİM DERS KİTAPLARI ÖRNEĞİ İrem Erdem Aydın Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos, 2002 Danışman: Prof. Dr. Levend Kılıç Bu çalışmanın temel amacı, uzaktan eğitim ders kitaplarının yapıcı görüşe göre nasıl tasarımlanacağını ve öğrencilerin yapıcı görüş ilkeleri doğrultusunda hazırlanmış ders kitaplarına ilişkin tutumlarını belirlemektir. Çalışma, genel tarama modelinde yürütülmüştür. Verilerin toplanması sürecinde belge tarama, anket ve uzmanların görüşlerini alma yöntemleri kullanılmıştır. Yapıcı görüş ilkeleri doğrultusunda hazırlanmış ders kitaplarıyla ilgili öğrencilerin tutumlarını belirlemek için 38'i çoktan seçmeli, 2'si açık uçlu olmak üzere 40 soruluk, 5 dereceli Likert ölçeği geliştirilmiştir. Ölçek, yedi bölgeyi temsilen rastsal olarak seçilen, Eskişehir, Gaziantep, Aydın, Van, Çanakkale, Samsun, Mersin illerinin akademik danışmanlıklarına 700 adet gönderilmiştir. Gönderilen ölçeklerin 457'si geri dönmüştür. Verilerin çözümlemelerinde, t testi, frekans, ortalama, standart sapma gibi istatistiksel işlemler yapılmıştır. Çalışma sonunda yapılan değerlendirmeler, öğrencilerin yapıcı görüş ilkeleri doğrultusunda hazırlanmış kitaplara ilişkin tutumlarının olumlu yönde olduğunu göstermektedir. Öğrenciler en olumlu tutumu,“Günlük yaşamdan alınan örnek durumları inceleyerek ve sorunları çözerek daha iyi öğrenirim”maddesine en düşük tutumu ise,“Başvurabileceğimiz kaynaklar, konuyla ilgili farklı bakış açılarını görmemde yardımcı oldu”maddesine göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT DESIGNING TEXBOOKS ACCORDING TO CONSTRUCTTVIST VIEW: AOF TEXTBOOKS EXAMPLE İrem Erdem Aydın Division of Distance Education Anadolu University Institute of Social Sciences, August 2002 Advisor: Prof. Dr. Levend Kılıç The main purpose of this study is to examine how the distance education textbooks can be designed according to constructivist view and what the distance students' attitudes are about the textbooks, which are designed by using constructivist principles of learning. The design of the study was based on literature review, conversations with experts, and general survey method. The experts were asked to investigate the research material (textbook) to determine if it includes constructivist principles as claimed or not. The survey was consisted of a Likert type scale including 38 items and a 2 open ended questions. The scale sent to the academic advisors of AOF in seven different cities of seven provinces of Turkey. These cities were Eskişehir, Gaziantep, Aydın, Van, Çanakkale, Samsun and Mersin. The advisors administered the surveys to the 457 AOF students who are participating their face-to-face evening classes. Frequency distributions and t-test techniques were used in analyzing data. Results have shown that AOF students generally express positive attitudes toward textbooks designed according to the constructivist principles. The students ranked the highest score on providing opportunities to investigate real life examples and the lowest score on list of other related materials that help to see different perspectives. Thus, it as recommended that the textbooks should be designed to provide more real life examples. However, these examples should not be just presented to the students but some opportunities to investigate these examples should be integrated to the texts.