Türkiye'de ekonomik krizler ve istikrar programlarının makro ekonomik etkileri: 1980-2001 dönemine ait bir değerlendirme
Economic crisis in Turkey and macro economic effects of stability programs: A critisism on the period (1980-2001)
- Tez No: 117183
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLER GÜNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
11 TÜRKİYE'DE EKONOMİK KRİZLER VE İSTİKRAR PROGRAMLARININ MAKRO EKONOMİK ETKİLERİ. 1980-2001 DÖNEMİ ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME Hatice BULUT İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2002 Danışman: Yard.Doç.Dr. Güler GÜNSOY Bu çalışmada, önce ekonomik kriz ve istikrar programı kavramlarıyla ilgili genel tanımlar verilmiş sonra teorik yaklaşımlara değinilmiştir. Daha sonra Türkiye'de 1980 öncesi ve 1980 sonrasından günümüze kadar olan zaman içerisindeki ekonomik krizlere değinilmiş ve sonra uygulanan istikrar programlarının makro ekonomik değişkeler üzerindeki etkilerine ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Son olarak Türkiye'deki 1980 sonrası ekonomik krizler sonrası uygulanan istikrar programlarının etkilerinin karşılaştırmalı analizi yapılacaktır. Analizin yapılacağı değişkenler; enflasyon, ekonomik büyüme, ödemeler dengesi ve istihdamdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT ECONOMIC CRISIS IN TURKEY AND MACRO ECONOMIC EFFECTS OF STABILITY PROGRAMS. A CRITISISM ON THE PERIOD (1980-2001) Hatice BULUT Economy Department Anadolu University Institiie Of Social Sciense, August 2002 Adviser. Yard.Doç.Dr. Güler GÜNSOY In this thesis, initially general definitions about the concepts of economic crisis and stability program are given and theoretical approaches are mentioned. Then the economic crisis that happened before and after 1980 are mentioned and the effects of the stability programs, which are practiced, over the macro economic variables are stated in detail. Finally, the effects of the stability programs, which are practiced following the economic crisis after 1980 in Turkey, are analyzed on the basis of inflation, employment, economic increase and payment balances.