Türkiye'de ilk defa halka arz edilen bankacılık sektörü hisse senetlerinin uzun dönem fiyat performansları
  1. Tez No: 117182
  2. Yazar: ULAŞ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SEVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU Türkiye'de İlk Defa Halka Arz Edilen Bankacılık Sektörü Hisse Senetlerinin Uzun Dönem Fiyat Performansları Ulaş ÜNLÜ İşletme Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2002 Danışman: Prof. Dr. Güven SEVİL Bankacılık sektörünün sorunları pek çok bilimsel yayında sıklıkla dile getirilmiştir. Varolan sorunlara farklı açılardan çeşitli çözüm önerileri sunulmuş durumdadır. Bu sorunların en önemlilerinden birisi de özkaynak yetersizliğidir. Bu sorunun çözümü bankacılık sektörü için hayati öneme sahiptir. Bankaların sermaye yapılarını sağlamlaştırmak amacıyla, hisse senetlerini halka arz ederek fon temin etme seçeneğini alternatif olarak kullanabilmeleri, daha önce halka arz edilmiş bankacılık sektörü hisse senetlerinin göstereceği performansla yakından ilgilidir. Bu amaçla, ilk defa halka arz edilen bankacılık sektörü hisse senetlerinin uzun dönem fiyat performansları araştırılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada Türkiye'de ilk defa halka arz edilen bankacılık sektörü hisse senetlerinin kısa dönemde spekülatif hareketlere açık bir yapı sergilediği, bir ve iki yıllık dönemlerde negatif bir getiri elde ettiği, üç yıllık dönemde ise piyasa performans düzeyinin üzerinde bir performans gösterdiği ortaya konulmuştur. Bankacılık sektörü hisse senetlerinin kısa dönemde spekülatif hareketlere açık bir yapı sergilemesi, sektörün halka arza bakış açısını olumsuz etkilemektedir. Ülkemiz sermaye piyasaları da bu yapının oluşumuna dayanak sağlamaktadır. Böyle bir durumda, bankacılık sektörü hisse senetlerinin uzun dönemde göstereceği performans hem bankacılık sektörü hem de yatırımcılar açısından belirleyici bir kıstas olarak alınabilir. Bankacılık sektörü hisse senetlerinin uzun dönemde (36 ay) olumlu bir performans göstermesi, yatırımcı davranışları üzerinde de olumlu bir etki yaratabileceğinden, sektörün daha sonra gerçekleştireceği halka arzların önünü açabilir. Bu da halka arz yoluyla fon temini seçeneğinin bankalar tarafından daha fazla kullanılmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The problems of banking sector are often stated in lots of scientific publications. Various solutions from different perspectives have been presented for existing problems. Of these problems, the most important one is the inadequacy of equity. Solution of this matter have a vital importance for banking sector. That banks can use fund assurance as an alternative by public offering in order to strengthen their equity is closely related with the banking sector IPO's performance offered. For this reason, the long run price performance of banking sector IPO's have been analyzed. As a result, in this study; it has been determined that banking sector IPO's in Turkey have exposured some speculative movements in short-run, have had a negative return in one and two years' periods and have showed a performance over market performance level in three years' periods. The fact that banking sector IPO's exposure some speculative movements in short-run affects the sector's view about public offering negatively. Turkey's equity market has also provided a support to this formation. In that situation, the performance that banking sector IPO's will indicate in the long-run can be taken as a criterion for both banking sector and investors. Because banking sector IPO's indicating positive performance in long-run (36 monthly) can create a positive effect on investor's behavior, it can initiate public offerings that the sector will realize later. That can provide the banks more using of the fund assurance alternative by means of public offerings.