Havayolu web sitelerinin gizlilik politikaları
Privacy policies of airline web sites
  1. Tez No: 117184
  2. Yazar: YASEMİN ÖZÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU HAVAYOLU WEB SİTELERİNİN GİZLİLİK POLİTİKALARI Yasemin ÖZÇOLAK Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2002 Danışman: Prof.Dr. Yavuz ODABAŞI Elektronik ticaret teknolojilerindeki gelişmeler ve online seyahat müşterilerinin sayısındaki artışlar, bu yeni pazarlama ortamında havayolu işletmelerine pekçok fırsat ve rekabet üstünlüğü sunmaktadır. İnternet, havayolu işletmelerinin müşterilerle bir seyahat acentası gibi bir aracı olmaksızın doğrudan işlem gerçekleştirmelerine olanak tanımaktadır. Web, artan bir biçimde sadece müşterilere ürün bilgisi sunan değil aynı zamanda havayolu bileti satan bir kanal haline gelmektedir. Müşterinin bakış açısından, online işlemler hala yeniliğini korumaktadır ve müşteriler bu süreçle ilgili pek çok kaygıya sahiptir. Kişisel bilgi gizliliği online işlem yapmak isteyen müşteriler açısından en önemli problemi oluşturmaktadır. Bu nedenle havayolu işletmelerinin müşteriler ve yasal düzenlemelerle ilgili problemlere karşı duyarlı olduklarını göstermeleri gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, kişisel bilgi gizliliği sorunlarına yönelik olarak havayolu web sitelerinin uyguladığı gizlilik politikalarını anlamaktır. Çalışmanın birinci bölümünde internet, elektronik ticaret ve internetin havacılıkta kullanımı tanımlanmıştır. İkinci bölümde, kişisel bilgi, kişisel bilgi toplamanın amacı ve yolları, gizlilik hakkı, havayolu web sitesi kullanıcılarının algıladıkları riskler ve kaygılar açıklanmıştır. Havayolu web sitesi üzerinde uzun ve kısa dönemde güven oluşturma, kişisel gizlilik politikası uygulamaları ve kişisel bilgilerin korunması incelenmiştir. Son bölümde ise, IATA üyesi havayollarının kişisel bilgi uygulamaları ve gizlilik politikalarına yönelik bir uygulama çalışması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT OF MASTER THESIS PRIVACY POLICIES OF AIRLINE WEB SITES Yasemin ÖZÇOLAK Department of Civil Aviation Management Anadolu University Institute of Social Sciences, August 2002. Advisor: Proffessor Yavuz ODABAŞI Developments in electronic commerce technologies and increasing number of online travel customers give airlines many opportunities and competitive advantages in this new marketing environment. Internet enables airlines to transact with their consumers directly, without going through an intermediary like a travel agent. Web is increasingly becoming a channel not only to provide product information to customers but also to sell airline tickets. From a consumer's perspective, the online transaction is still new and consumers have many concerns about the process and the privacy of personal information which is the most important problem faced by the customers who want to transact online. It is important for the airlines to demonstrate that they are conscious of customer and regulatory concerns about online privacy. The purpose of this study is to understand the privacy policies of airline web sites in relation to consumer and privacy concerns. In the first part of this study internet, e-commerce and the use of internet in air travel sector are defined. In the second part, personal information, the aim and methods of gathering personal information; privacy rights, perceived risks and concerns of airline web site users are explained. Building trust on airline web sites in long and short term, personal privacy policy implications and protection of personal data are examined.