Gelişmekte olan ülkelerde uygulanan ekonomik istikrar programlarının bankacılık sektörü üzerindeki etkileri ve finansal krizler
Effects of economic stability programs applying in developing countries on banking sector and financial crisis
- Tez No: 188002
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN SEVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜGEL ŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE UYGULANAN EKONOM K ST KRARPROGRAMLARININ BANKACILIK SEKTÖRÜ ÜZER NDEKETK LER VE F NANSAL KR ZLERSeçkin DOĞANşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2005Danışman: Prof.Dr. Güven SEV LTürkiye'de ve gelişmekte olan ülkelerde bankacılık sektörü, finansal sistemintemelini oluşturmaktadır. Tasarruf ve yatırımlara aracılık eden bu kurumlar, işlevlerinitam olarak yerine getiremezse, ekonomi etkin bir şekilde çalışamaz ve ekonomikbüyüme olumsuz yönde etkilenir.Bu nedenle bankacılık sektöründe yaşanan krizler sadece bankalar ile sınırlıkalmayıp ekonominin geneli üzerine yayılmaktadır. Bu sistemde meydana gelen birkriz, bankacılık sektörüne olan güvenin sarsılması nedeniyle tasarrufların azalmasına,yatırımların finanse edilememesine ve ekonomide yaşanan belirsizlik nedeniylesermayenin dışarıya kaçmasına neden olmaktadır. Bunun yanında çöken finansalsistemin yeniden yapılandırılması için harcanan kaynaklar ekonomi üzerine büyük biryük getirmektedir.Bu bakımdan bankacılık sektörünün risk algılamasını zayıflatarak bilançoyapısının bozulmasına neden olacak politika ve uygulamalardan kaçınmak, bankacılıkkrizlerinin önlenmesi ve ekonomik istikrarın sağlanması açısından önem arz etmektedir.Çalışmada bu amaçla; Türkiye'de uygulanan 2000 yılı ekonomik istikrarprogramının makroekonomik etkileri ve bunun bankacılık sektörüne yansımaları ortayakonmuştur. Risk algılaması zayıflayan bankacılık sektörünün likidite, faiz ve döviz kururiskini üstlenmiş bir bilanço yapısıyla faaliyetlerini sürdürmesi, denetim eksikliği vebozulan makroekonomik dengeler Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizlerinin en önemlinedenleri olarak görülmüştür. Yapılan analiz sonucunda da bu görüşü destekleyenbulgular elde edilmiş; bankacılık sektörünün güçlendirilmesi için ne tür önlemlerinalınması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEFFECTS OF ECONOMIC STABILITY PROGRAMS APPLYING INDEVELOPING COUNTRIES ON BANKING SECTORAND FINANCIAL CRISISSeçkin DOĞANThe banking sector forms the foundation of the financial system in Turkey anddeveloping countries. Unless these institutions, which mediate for savings andenterprises, have to dischange their functions absolutely, or the economy does not workeffectively and economical accretion is influenced negatively.For this reason, not only crisis which is used in the banking sector limits but alsoit spreads over the economy. A crisis which is occured in this system causes reductionof savings and enterprises can not be financed because of jolted confidence in thebanking savings system. Nevertheless sources which were spent bring a big pressure onthe economy because the financial system which has collapsed is reconstructed.From this point of view, by decreasing the risk opportunities in the bankingsector and voiding the policy and its application that could cause instabilities in thebalance structure is great importance for maintaining the economic stability andpreventing the banking crisis.In order to achieve this macroeconomic effects of economic stability programsapplied in Turkey in year 2000 and its effects have been revealed. Liguiditing theweakening opportunities of rise levels in the banking sector, with the interest andexchange rate risks, low of supervision and reconstrancting the macroeconomic balancehave been proven to be the basic reasons for November 2000 and February 2001 crisis.With the conclusion of the analysis, importing this point of view have been reached andstrengthing the banking sector together with the variation of precautions have beenemphisited.