Konaklama işletmelerinde çatışma ve çatışma nedenlerinin Antalya'da beş yıldızlı tatil köylerindeki animasyon ve yiyecek-içecek bölümlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 117186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERMANİ MAVİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ KONAKLAMA İŞLETMELERİNDE ÇATIŞMA VE ÇATIŞMA NEDENLERİNİN ANTALYA'DA BEŞ YILDIZLI TATİL KÖYLERİNDEKİ ANİMASYON VE YİYECEK-İÇECEK BÖLÜMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Hümeyra TÖRE Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Doç. Dr. Fermani MAVİŞ Anlaşmazlık, zıtlaşma, uyumsuzluk, karşı koyma ve birbirine ters düşme gibi anlamlan da içeren çatışma kavramı, gelişen toplumsal hayatın her alanında karşımıza çıkabilecek durumların başında gelmektedir. İnsan ilişkilerinin yoğun olarak yaşandığı, konaklama işletmelerinde çatışmaların oluşması kaçınılmazdır. Etkili bir yönetimle, oluşan çatışmalar, işletmenin verimliliğinin yükseltilmesi açısından olumlu bir hale dönüştürülebilir. Turizm bakımından büyük bir potansiyele sahip Antalya yöresinde ki tatil köylerinde ki animasyon ve yiyecek-içecek bölümlerinin yöneticilerine yaptığımız anket çalışmasında, işletmedeki çatışmaların nedenlerini ve kullanılan çözüm yöntemlerinin öneminin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik programında değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, animasyon ve yiyecek-içecek bölümleri arasındaki çatışmanın nedenleri ortaya çıkarılmış, çatışmaları çözmede kullanılan çözüm yöntemleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT Disagreement, opposition, disharmony and resistance are all forms of conflict to a greater or lesser degree. As the social climate changes, more oppurtunity for conflict tends to exist. There will of course be more likelihood of conflict arising in the service industries such as tourism, rather than the manufacturing sector, due to the amount of personel interactions involved and the emphasis that is placed on customer service and their expectations. Tackling conflict effectively and at an early stage can lead companies and staff in to achieving positive results. To understand conflict more clearly, a survey was conducted at a famous holiday village resort in Antalya in the survey we particularly investigated the departmants of entertainment and food- beverage. We spoke to the management of the holiday village about why the conflict exists in the company and what actions they take in order to resolve it. The results of the survey were collated in order to provide various statistics. The reasons for the existence of conflict between food-beverage and the entertainments were found. We also investigated the ways in which the management of the two departments attemted to resolve the conflicts found.