Doğrusal programlama modellerine cebirsel modelleme yaklaşımı ve üretim planlamasına bir uygulama
  1. Tez No: 117187
  2. Yazar: GÖKHAN YAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU DOĞRUSAL PROGRAMLAMA MODELLERİNE CEBİRSEL MODELLEME YAKLAŞIMI VE ÜRETİM PLANLAMASINA BİR UYGULAMA Gökhan YAKAR İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2002 Danışman: Yard.Doç.Dr.Namık Kemal ERDOĞAN İşletmeler karlarını maksimize veya maliyetlerini minimize etme çabasındadırlar. Bu nedenle ellerinde mevcut bulunan işgücü, sermaye, enerji, hammadde gibi kısıtlı kaynaklardan yararlanmak ve onları en iyi bir şekilde kullanmak durumundadırlar. Yaptıkları üretim planları ile hangi üründen, hangi ay ve ne kadar üreteceklerini önceden saptamak istemektedirler. Programlama problemleri, bu türden belirlenen amaçlara ulaşmak için sınırlı kaynakların en etkin kullanımı veya dağıtımıyla ilgilenir ve çözümler arar. Yöneylem Araştırmasında modellerin yapışma uygun olarak en iyi çözümü verecek şekilde değişik teknikler geliştirilmiştir. Bunlardan en çok kullanılan tekniklerden biri olan doğrusal programlamadır. Bilgisayarların yaygın bir kullanım alanına sahip olmasından sonra, endüstri kesimi de karar vermede yararlı bir amaç olduğunu gördüğü doğrusal programlama konusuna ilgi duymaya başlamıştır. Doğrusal programlama modellerini bilgisayarlarda çözdürebileceğimiz pek çok program vardır. Bununla birlikte doğrusal programlama modellerini bilgisayar dili ile ifade etmemizi sağlayan cebirsel modelleme dilleri geliştirilmiştir. Cebirsel modelleme dilleri ile ifade edilen doğrusal programlama modeli istenilen programda çözdürülüp, sonuçları elde edilebilir. Modelin, çözüm için kullanılan programdan bağımsız olarak yazılması, modeldeki değişikliklerin kolaylıkla yapılmasını sağlamaktadır. Bu sayede karar vericiler, elde edilen farklı sonuçları karşılaştırıp, kendi üretim politikaları doğrultusunda en iyi kararı verme olanağına sahip olmaktadırlar. Bu çalışmada, cebirsel modelleme dillerinin planlama çalışmalarında sağlayabileceği esneklikler ve kolaylıklar üzerinde durulmuştur. Uygulama sonuçları işletme açısından ele alınmış ve bu sonuçlar doğrultusunda faydalı olabilecek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Businesses try to maximize their profits and minimize their costs. To this end, they need to utilize their capital, manpower, energy, raw materials and etc at the optimum level. They would want to determine which product to be produced, when to produce and how much to produce by making production plans. Planning strives to solve problems of correct distrubution of the resources according to the set targets. In Operational Research, techniques have been developed to meet the needs of different models. One of the most frequently used techniques is lenear programming. The wide spread use of computers in various fields got industries interested in linear programming that offers devices to help decision making. There are many programs that can utilize linear programming on computers. However, algebraic modeling languages have been developed in order to express linear programming models with computers. Linear programming written in a mathematical model can be solved by any program and yield results. The model written in dependent of the computer translation programs, ensures that changes in the model can easily be made. This in return help decision makers to compare and contrast different solutions and reach a better decision. This study has focused on the algebraic modeling languages and their flexibilities and ease of use for businesses. The business application of the model has been discussed and suggestions were made to help business in their decision making.