Monopolde fiyatlama ve bor madenleri uygulaması
Pricing and application policy in boron minerals monopoly
  1. Tez No: 117185
  2. Yazar: SİBEL CURGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECAT BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ MONOPOLDE FİYATLAMA VE BOR MADENLERİ UYGULAMASI Sibel CURGA İktisat (İktisat Teorisi) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2002 Danışman: Prof. Dr. C. Necat Berberoğlu Eksik rekabet piyasası, içersinde ne tam rekabeti ne de monopol koşullarının mükemmel olarak gerçekleşemediği bir piyasa türüdür.Eksik rekabet piyasaları içinde, monopollü rekabet ve oligopolün yanında monopol de bulunur. Monopol, tek bir firmanın yakın ikamesi olmayan bir malı üretip-sattığı piyasa şeklidir. Bir malın piyasada sadece tek bir firma tarafından üretilmesi ve satılması, piyasada monopolcü güç sağlanması bazı faktörlerin varlığına bağlıdır. Örnek vermek gerekirse; tek bir firmanın, bir malın üretimi için gereken temel üretim faktörlerine sahip oluşu ya da bir mal veya hizmetin üreticisi-satıcısı olma hakkının yasa ile tek bir firmaya verilmesi doğal monopoldür. Bu durumda piyasada tek hakim işletme mevcut olacağı için rekabet de olmayacaktır. Gerçekte monopol piyasasında rekabetin olmaması belirleyici piyasa özelliklerindendir. Tam rekabet ve monopol piyasaları gerçekte saf olarak bulmak zordur. Fakat bu iki piyasa türü gerçek hayatta karşılaştığımız piyasaların nasıl işlediğini anlamamıza yardımcı olur. Monopol piyasası, gerçek hayatta zor bulunmasına rağmen, fakat iktisat teorisinde önemli bir analiz aracıdır. Bu analiz aracı (model) olaylar için ne kadar tahmin imkânı sağlarsa o kadar anlam kazanacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PRICING AND APPLICATION POLICY IN BORON MINERALS' MONOPOLY Sibel CURGA Department of Economics Anadolu University, The Institute of Social Sciences, June 2002 Adviser: Prof. Dr. C. Necat Berberoğlu Market of incomplete competition is a type of market in which neither the absolute competition nor presence of a thoroughly persistent monopoly occurs. In addition to monopolized competition and oligopoly, there also exist monopoly in incomplete competition market. Monopoly is a kind of market that a single company manufactures and sells a property which has no similar substitution. Situation of manufacturing and selling of a property by only a single company, and constitution of a monopolist force depends on the existence of some factors. For instance, a company's possession of the basic manufacturing factors to manufacture a property, or giving the rights of manufacturing and selling, and serving a property to a company by the means of a laws are samples for natural monopoly. In such a situation, there won't be any competition because of the presence of a dominant company. In reality, the lack of the competition in monopoly market, is one of the determinant market features. It is hard to find absolute competition, and monopoly markets unadulterated. However, those two types of market helps us to know about how the markets we meet in real life work on. Although the monopoly market is unusual in actual life, it is a significant means for analysis in economics theory. The more this means of analysis provide opportunity for estimate; the more it achieves significance.