Seraskerlik'ten Harbiye Nezareti'ne Türkiye'de Genel Kurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığının temeli
Bab-ı Seraskeri to War Ministry: Base of General Staff and Defence Ministry in Turkey
- Tez No: 117198
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT YALÇIN BİLİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Defense and Defense Technologies, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ SERASKERLİKTEN HARBİYE NEZARETİ'NE: TÜRKİYE'DE GENEL KURMAY BAŞKANLIĞI ve MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞININ TEMELİ Kadir ACAR Tarih Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Prof Dr. Cahit Yalçın BİLİM 1826'da Yeniçeri Ocağı'nın ortadan kalkmasıyla Avrupa tarzında yeni bir ordu kuruldu. Bu ordu bugünkü Türk Silahlı Kuvvetleri'nin temelidir. Yeniçeri Ağalığı'nın da kaldırılmasıyla yeni ordunun başına“Asakir-i Mansure Seraskeri”unvanıyla Ağa Hüseyin Paşa atandı. Seraskerlik Makamı, Yeniçeri Ağası'nın yaptığı görevleri de yerine getirmekteydi. Zamanla bu makam bugünkü Milli Savunma Balkanlığı ve Genel Kurmay Başkanlığı'nın görevlerini yerine getiren bir kurum halini aldı. Seraskerlikken önce bu işler sadrazama bağlı olarak yürütülmekteydi. 1838 yılında savaşan tüm birlikler, fabrikalar, okullar ve depolar Seraskerin denetiminde toplandı. Serasker gerçek anlamda başkomutan oldu. Rütbesi şeyhülislam ve sadrazama eşit tutuldu. 1846'da Serasker maiyetinde mektubu kalemi, yoklama, jurnal, nizamiye, muhasebe, ruznamçe, vezne kalemi vardı. 19. yüzyılın ikinci yarısında Serasker Dairesi; Erkan-ı Harbiye-i Umumiye, Piyade, Süvari, İstihkam ve İnşaat, Muhakemat, Sıhhiye, Jandarma, Levazım dairelerinden oluşmaktaydı. 1908'de Harbiye Nezareti'ne dönüştürüldüğünde Bab-ı Seraskeri on daireden oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A new army was established upon abolishing of Janissaries. This army was basic of today's Turkish Armed Forces. When the Janissary supreme chief (Yeniçeri Ağalığı) was also abolished. Ağa Hüseyin Paşa was asigned on top of the new army named Asakir-i Mansure-i Muhammediye as Serasker. In passing time, serasker had became an establishment that being performed defence minister and general staff. These functions had been performed under sadrazam's autority before serasker. Serasker's rank had been equal with sadrazam and sheyhulislam in 1835. in 1838, all fighting units, scools, manufactures and depots was jointed under serasker. So Serasker had really became an comander in chief. There were official chief secretery (mektubi kalemi), military inspector (yoklama), army (nizamiye), auditor (muhasebe), ruznamçe, cashier's office (vezne kalemi) under in 1846. serasker department consisted of general staff (erkan-ı harbiye-i umumiye), infantry (piyade), cavalry (süvari), fortification (istihkam) and construction (inşaat), justice (muhakemat), healty (sıhhiye), gendarme (jandarma), necessity (levazım). Departments in second part of 19th century. When it transformed into Harbiye Nezareti (war ministry), Bab-ı Seraskeri consisted of 10 departments.