Global interactions in television broadcast journalism: The case of BBC and NTV
Televizyon haberciliğinde küresel etkileşim: BBC ve NTV örneği ile
- Tez No: 395445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL GÖKÇEN KARANFİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmada televizyon haberciliğinin oluşumu ve küreselleşmenin televizyon haberciliğine etkisi incelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında, Türkiyenin ilk haber televizonu olan NTV'nin kuruluş sürecini, BBC ile etkileşimini ve model aldığı diğer Uluslararası yayın kuruluşlarını ortaya çıkarmak amacıyla derinlemesine mülakat tekniği uygulanmıştır. Katılımcılar 11 kişiden oluşmaktadır. Katılımcıların bir kısmı halen NTV'de görev almasına karşın, bir kısmı NTV ile yollarını ayırmıştır. Öte yandan, mülakata katılanların arasında daha önce BBC'de görev almış isimler ve NTV'nin kuruluş sürecinde yer alan isimler de bulunmaktadır. Derinlemesine Mülakat sonucunda, NTV'nin BBC'den etkilendiği ve bir çok alanda bu kurumla etkileşim halinde olduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte, NTV'nin BBC kadar olmasa da CNN, SKY News gibi başlıca Uluslar arası yayın kuruluşlarından da etkilenmesinin yanı sıra, Newyork'ta bir yerel televizyon haber kanalı olan Newyork One'dan da etkilendiği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the formation of television journalism and the impacts of globalization on television journalism. In this study, in-depth interview is applied to expose the foundation process of NTV; the first television news channel in Turkey, interactions between the BBC and NTV, and other international television news broadcasts which NTV has been inspired from. Participants of the in-depth interview consists of 11 people. While some of them are still working for NTV, a few participants no longer work for NTV. In addition to this, some of the participants have worked for the BBC before the foundation of NTV, and some of them have had a part in the establishment of NTV. As a result of the in-depth interview, NTV has been inspired mostly by the BBC, furthermore there have been interactions between these two broadcasting institutions ever since the establishment of NTV. Additionally, although not as much as the BBC, other international television news channels, such as CNN and SKY News, have been an inspiring models for NTV as well. Moreover, Newyork One, a local television news channel in Newyork, became another inspiring television news channel model of NTV.