Örgüt kültürü ve stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi Eczacıbaşı-Vitra işletmesinde bir uygulama
Review of relations between organizational culture and strategies: An application in Eczacıbası-Vitra Company
  1. Tez No: 117207
  2. Yazar: SEVİNÇ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÖRGÜT KÜLTÜRÜ VE ÖRGÜT STRATEJİLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ ECZACIBAŞI-VİTRA İŞLETMESİNDE BİR UYGULAMA Sevinç ÇOLAK İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2002 Danışman: Prof.Dr. İnan ÖZALP Günümüzde rekabet giderek artmaktadır. Bu nedenle işletmeler rekabet güçlerini arttırıcı yeni araçlar geliştirmek zorundadır. Artık işletmelerin geleneksel metotların dışına çıkmaları ve yeni arayışlara girmeleri kaçınılmazdır. Örgüt kültürü bu arayışa cevap veren bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Örgütsel kültürü kısaca, organizasyondaki kişi ve grupların davranışlarını yönlendiren normlar, davranışlar, inançlar ve alışkanlıklar sistemi olarak değerlendirebiliriz. Bu sistem içerisinde değer, inanç ve varsayımların bir araya gelmesiyle davranış kalıplarını oluşturan kültür ortaya çıkar. Örgüt kültüründen etkilenen yönetim öğelerinden birisi de stratejik yönetim sürecidir. Stratejik yönetim sistemi; işletmenin vizyonunun, bir başka deyişle, işletmenin gelecekte kendini nasıl görmek istediği ile başlar. Daha sonra işletme misyonu, amaç ve hedefleri, uygulamalara ilişkin politika ve taktikler, plan program ve prosedürlerin yazılı hale getirilmesi ile devam eder. Kısaca strateji, işletmenin amaçlarına ulaşmak için uyguladığı hareket biçimini ifade eder. Örgüt içinde benimsenen ve örgüt üyeleri tarafından paylaşılan ortak değerler, normlar ve inançlar çoğu kez işletmenin geleceğini etkileyecek kararlara ışık tutar. Amaçlar belirlenirken, stratejiler oluşturulurken işletmelerin izleyebileceği birden fazla yol olduğu kuşkusuzdur. Söz konusu bu alternatifler arasından seçim yapılması ve bunun sonucunda, karar alma durumunda olan kişi ve organların alacakları kararlar bu kişilerin benimsediği değer, norm ve davranışların ışığında şekillenir. Örgüt kültürü ile strateji arasında bir ilişkinin var olduğu ve stratejik yönetimin başarıya ulaşmasında örgüt kültürünün büyük önem taşıdığı tüm araştırmacılar tarafından kabul edilmektedir. Örgüt kültürü ve stratejileri arasında uygunluğun ne şekilde sağlanacağı konusunda çeşitli yaklaşımlar söz konusudur. Çeşitli yaklaşımların birleştiği ortak nokta ise işletmelerde strateji ile örgüt kültürü arasında uyumun sağlanması gerektiğidir. İnançlar, vizyon, amaçlar, yöntemler ve uygulama işletme stratejisi tarafından desteklenir ve bunlar kültürle uyumlu veya uyumsuz olabilir. Uyumlu olduklarında kültür stratejinin oluşturulmasında ve uygulanmasında yararlı bir etkendir.
Özet (Çeviri)
ABSTARCT Today competition is increasing. So companies have to improve new instruments to make their structure much competitive. Its have table that companies have sought new methods out of traditional ones. In this context organizational culture has emerged as a challenging phenomena. Organizational culture, in short, can be defined as a system composed of norms, behaviours, and beliefs, and this system mainly directs behaviours of groups on individuals in organizations. In this system behaviour patterns as the coherent form of beliefs values and assumptions constitutes culture. One of the management component affected by organisational culture is strategic management process. Strategic management system starts with determination of vision of organisation. In other hends its mainly related with the avastion that whats the future of organisation. Latter organisational mission, goals, policies and tactics focusing on practices, plans, program and procedures are written. In shot, strategy can be defined as a way of action to realise its organisational aims. Common values, norms, beliefs accepted and shared by the members of organisation mostly give lights to the decisions that effect the future of organisation.- Its certain that there is more than a way in forming strategies and goals. In the selection process decisions are mainly effected by values, beliefs and behavioures of groups of individuals responsible for decision making process. Its accepted by all reserchers that there is a certain relationship between organisational culture and strategies. Organisational culture has a critical role for achivement of strategic management. There are a different approaches about the question that how can convenience be realised between strategic management and organisational culture. All of the approaches focus on the fact that, there a harmony between strategy and organisational culture must be realised the get achivement in organisations. Beliefs, vision, goals, methods and practices are supported by organisational strategy, but they may be harmonius or inharmonius with culture in organisation. When its harmonius, culture can be necessary factor for formulation and implementaion of strategy. iii