İşletmelerde vizyon yönetimi Eczacıbaşı Yapı Gereçleri-Vitra A.Ş. Uygulaması
Vision management in organizations Eczacıbaşı Yapı Gerçleri-Vitra A.Ş. Application
- Tez No: 117208
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KOPARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU İŞLETMELERDE VİZYON YÖNETİMİ VE ECZACIBAŞI YAPI GEREÇLERİ- VİTRA A.Ş.'DE BİR UYGULAMA Esra AKYALÇIN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2002 Danışman: Prof Dr. Celil KOPARAL Artan rekabet, teknolojik alanda meydana gelen sürekli değişme ve gelişmeler işletmelerin vizyon belirlemelerini veya mevcut vizyonlarında değişime gitmelerini gerektirmektedir. İşletmelerin ileride ulaşmak istedikleri noktayı belirlemeleri işletme olarak geleceklerini hazırlamada ilk adım olacaktır. Hem kesin bir hedef hem de işletmelerin amaçlarına nasıl ulaşacağım gösteren genel bir yol haritası niteliği taşıyan vizyon sadece yöneticilere ait bir kavram değildir. Vizyon işletmenin hem iç paydaşlarına hem de dış paydaşlarına hitap etmektedir. Zamanında ve tutarlı bir vizyon yönetimi vizyonun gerçekliğe dönüşmesinde yaşamsal bir önem taşımaktadır. Bu çalışmada işletmelerin uygulamaları gereken vizyon yönetim şekli aşamalarıyla birlikte ortaya konulmuştur. Birinci bölümde konuya bir temel oluşturması amacıyla vizyonun tanımı, önemi ve özellikleri verilmiştir. Vizyonun temeli olarak değerler, işletmenin bugünkü durumunun temel bir ifadesi olarak misyon ve işletmenin uzun dönemdeki yöneliminin belirleyicisi olarak hedeflerden oluşan vizyon unsurlarının açıklandığı bu bölümde vizyonun benzer kavramlarla olan ilişkisine de değinilmiştir. İkinci bölümde vizyonun yönetildiği liderlik konferansı planlama süreci ve süreçte yer alan konferanslar ile konuları açıklanarak vizyon yönetimindeki başarısızlık nedenlerine değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü olan uygulama bölümünde ise Eczacıbaşı Yapı Gereçleri-Vitra'nın vizyonunu oluşturan unsurlara ve işletmenin vizyonuna açıklıkIll getirilmiştir. İşletmede uygulanan vizyon yönetim şekline değinilen bu bölüm uygulama çalışmasının değerlendirilmesiyle sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Increasing competition, continuous changes and developments on technology makes it necessary for organizations either to determine their vision or to change their vision. Determination of the point that organizations want to reach in future will be the first step to prepare their future. Vision is a general road map showing both an exact target and a route to reach their purpose and vision concept does not belong only to administrators. Vision serves both internal partners and external partners. On time and consistent vision management carries an important role in converting vision to reality. In this study, vision management plan, which has to be applied in organizations, was given with its stages. In the first chapter, definition, importance and features of vision were given to build up a base to subject. Values as a base of vision, today's situation of an organization as a base of mission, and vision elements, composed of targets, as long term orientation determiners of an organization were explained and also the relation of vision with other concepts were given. In the second chapter, leadership planing process where vision was managed and conferences and their topics taking place were explained and causes of vision management failures were discussed. In the third chapter, which is the application chapter, vision elements, which constitute Eczacıbaşı Building Elements-Vitra's vision, and vision of organization were clarified. This chapter mentioning the type of vision management applied in the organization ends up with the evaluation of the application study.