Kırmızı killerle oluşturulan, 1200 C'de gelişen astar sır araştırmaları ve uygulamaları
The Researches and application of the slip glaze which is developed in 1200 C and formed with red clay
  1. Tez No: 117219
  2. Yazar: EMEL ŞÖLENAY
  3. Danışmanlar: PROF. ZEHRA ÇOBANLI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
n SANATTA YETERLİK TEZ OZU Emel ŞÖLENAY Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2002 Danışman Prof. Zehra ÇOBANLI Çağlar boyu, seramik kapların dayanıklılığını artırmak ve dekoratif değerler katmak amacıyla bir çok malzeme ve teknik kullanılmıştır. Seramiğin su geçirgenliğini azaltmak için sırdan çok önce kullanılmaya başlayan astarlar ve astarların bileşimi çok çeşitlidir. Değişik tarih dilimi ve uygarlıklarda görülen astarlar; önceleri kültürel değerleri aktarma görevi görmüştür. Yunan ve Roma seramiklerinde ise, astar teknik ve sanatsal pek çok öğeyi bir arada bulunduran çok özel bir kaplama malzemesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada kullanılan astar bileşimi ve seramik kaba verdiği etki çok farklıdır. Zinter ve parlak bir astar çeşidi olan terrasigilata sıra da benzer özellikler göstermektedir. Terrasigilatadan bazı yönleriyle ayrılan astar sırlar Çin, Japonya ve Amerika'da oldukça yaygın kullanımı olan bir sır çeşididir. Bileşiminde yüksek oranda kil bulunduran bu sırlar, verdikleri dokularla kullanılan kilin cinsine ve içerdiği demir oranına bağlı olarak, hiç renklendiriciye ihtiyaç duyulmadan san-krem-kahve tonları elde edilebilen doğal sırlardır. Bu araştırmada, astar sırın tanımı, tarihsel gelişimi ve yurdumuzda değişik çömlekçi merkezlerinde kullanılan killerle astar sırların hazırlanması ve seramikle uğraşan kişilere farklı teknik ve malzemenin tanıtılması amaçlanmıştır. Bu sonuçlan elde etmek için astar sırlarla ilgili çok sayıda deneme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Throughout the ages, many materials and techniques have been used to strengthen the durability of ceramic pots and to add decorative value. There is a variety of slips and slip compositions which started being used a long time before glaze to decrease the water permeability of ceramics. Slips, which were present in various periods and civilizations, previously had the role of transmitting cultural values. In Greek and Roman ceramics, slips are encountered as a special coating material that embody many technical and artistic elements. The slip composition used in them, and the effect it gives to ceramic pots, is very different. Vitreous and terrasigilata, which is a bright slip type, show similar characteristics to slip. Another type of slip glaze is commonly used in China, Japan and America, and is different from terrasigilata in some aspects. These glazes, which include a high proportion of clay, are natural clays of which shades of yellow-cream-brown can be obtained without using colorings, depending on the texture they yield, the type of clay and the amount of iron they contain In this investigation is defined the slip clay and to present its historical development. Furthermore, this study aims to present the preparation of slip glazes with clays used in various ceramic centers throughout our country. In addition, the aim is also to present different techniques and materials to people who work with ceramics. In order to obtain these results, many tests were carried out with slip glazes.