Türk Cumhuriyetlerinden Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Türkmenistan'da gelir üzerinden alınan vergilerin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Research and valuation of taxes on income in Turkish Republics of Kazakhstan, Kırghızia and Turkmenistan
  1. Tez No: 117270
  2. Yazar: TİKEŞ SAPAROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZÜ TÜRK CUMHURİYETLERİNDEN KAZAKİSTAN, AZERBAYCAN, KIRGIZİSTAN VE TÜRKMENİSTAN'DA GELİR ÜZERİNDEN ALINAN VERGİLERİN İNCELENMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ Tirkeş SAPAROV Mali Hukuk Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2002 Danışman: Doç. Dr. Recai SÖNMEZ Devletler dünyadaki gelişme ve değişmeleri takip edebilmek için ihtiyaç duydukları geliri çeşitli kaynaklardan sağlamaktadırlar. Bu kaynaklar içerisinde de vergi gelirleri esas öneme sahiptir. Gelişmiş dünya ülkelerinin vergi gelirleri içerisinde en yüksek pay gelir üzerin den alınan vergilere aittir. Bu ülkelerde gelir üzerinden alınan vergiler sadece gelir kaynağı olarak değil, gelir dağılımı düzenleyici ve ekonomiyi düzenleyici araç olarakta kullanılmaktadır. Bu çalışmada gelişmekte olan ülkeler sıralamasında bulunan Türk Cumhuriyetlerinden Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Türkme nistan'da gelir üzerinden alınan vergiler incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde gelir üzerinden alman vergile rin teorik yapısı incelenmiştir. İkinci bölümde Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan'da uygulanan gelir üzerinden alınan vergilere genel olarak değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Türkmenistan'da uygulanan gelir üzerinden alınan vergiler incelenmiştir. Çalışma içerisinde sadece mevzuat açıklanmasıyla yetinmeyip, mümkün olduğunca sayısal verilere de yer verilmiştir. Sonuç bölümünde, çalışmanın genel değerlendirmesi yapılarak, yararlı olacağını düşündüğümüz bazı önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT States obtain the income they need from different kind of sources in order to catch up with the development and the changes in the world. Among these sources, tax-income is the most important one. The bigest portion among the tax-income of the development countries belongs to the Income Based Tax. In these countries, the Income Based Tax is not only used as a source of income, but also used as a means of designing the income -distribution and balancing the economy. In this study, the Income Based Tax in Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan and Turkmenistan which are Turkish Republics is investigated in detail. The study consists of 3 parts. In the first part, the theorical structure of income based tax is examined. In the second part, the income based tax in Kazakistan, Azerbaycan and Kırgızistan is generally studied. And in the third part, Income Based Tax in Turkmenistan is studied. Throughout the study, it is also montioned about statistics datas besides the rules. In conclusion, a general evaluation is made and some sugestions are given in order to be useful for the next studies.